Albania – nieodkryty raj

Wybrzeże Albanii

Albania jest krajem niezwykłym. Niby leży w Europie, a tak naprawdę jest mało znana, ale jeśli ktoś jeden raz odwiedzi Albanię i pozna jej mieszkańców, będzie chciał tu wrócić.

Albania jest krajem, w którym wspaniałe zabytki przeplatają się z niezwykłymi krajobrazami i niebanalnymi miejscami oraz cudowną gościnnością mieszkańców, którzy chętnie częstują przybyszów rakią – miejscową wódką robioną m.in. z winogron. Kurorty jeszcze do końca nie są tutaj kurortami, a raczej olbrzymimi placami budowy, które powoli się nimi stają. Albania w pierwszym odczuciu trochę przypomina Grecję, trochę Turcję, ale… Zacznijmy od początku.

Albania – kraj europejski, kraj światowy

Albania leży w południowo-wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Jej zachodnia część wybrzeża ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Południowo-zachodnie wybrzeże oblewają zaś wody Morza Jońskiego. I Adriatyk i Morze Jońskie znane są ze swojej krystalicznej czystości, bogatej fauny oraz przyjemnego ciepła. Albania ma 362 kilometry wybrzeża i ten atut postanowiła zacząć wykorzystywać.

Przebywając w Albanii można też wybrać się w odwiedziny do sąsiadów Albańczyków, czyli do Grecji, Czarnogóry, Macedonii, Serbii, Kosowa, Włoch. Albanię oddziela od Włoch tylko cieśnina Otranto, która ma szerokość zaledwie 72 km, a w dwie godziny dopłyniemy promem lub wodolotem do greckiej wyspy Korfu. Albania jest krajem górzystym, a przez to bardzo ciekawym widokowo.

Od 2003 roku Albania była kandydatem do Unii Europejskiej, choć oficjalny wniosek złożyła dopiero w kwietniu 2008 roku.  Stolicą kraju jest Tirana. Mieszka tutaj blisko 900 tysięcy ludzi, a cały kraj liczy 3, 2 mln mieszkańców. Albania – dawne socjalistyczne państwo – otworzyła się na reformy wolnego rynku. Do Albanii wjedziemy na dowód osobisty, pod warunkiem, że mamy trzymiesięczną wizę turystyczną. O nocleg nie musimy się martwić. Hotele są tu na wysokim poziomie i oferują wygodny wypoczynek.

Albania się zmienia – wąskie drogi zastępują autostrady, choć wiele miejsc nadal pozostaje niedostępnych (bynajmniej dla samochodu osobowego), a mijanie się na ostrych zakrętach szutrowych dróg, które znajdują się w górzystym, stromym terenie to nie lada wyzwanie dla niejednego kierowcy (zwłaszcza autobusu).

Wypoczynek i zwiedzanie w Albanii

Gdy turysta przyjeżdża do tego bałkańskiego kraju, najczęściej odpoczywa nad ciepłym i czystym morzem. Jednym z najpiękniejszych miast położonych nad Morzem Jońskim, jest Saranda. Jest to też najbardziej znany kurort albański.  Saranda oznacza „Czterdziestu Świętych”. Ta nazwa nawiązuje do Czterdziestu męczenników z Sebasty. Miejscowość jest jakby przyklejona do zboczy gór Mali i Gjerë. Wygląda niezwykle malowniczo zwłaszcza od strony morza. W Sarandzie warto skosztować doskonałych słodkowodnych małży, które są hodowane w pobliskich górskich jeziorach.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Porto Palermo. Jest to ciepła zatoka w pobliżu Himary. Znajduje się na południowym końcu kraju. Krystalicznie czysta, ciepła woda to nie wszystko, co oferuje Porto Palermo. Warto tu zwiedzić tajemniczy zamek. Jest to jedna z licznych twierdz, jakie można znaleźć w Albanii. Każda z nich jest oczywistym świadectwem potęgi Imperium Osmańskiego.

Innym ciekawym miejscem jest Berat – miasto położone w środkowej Albanii. Tutaj znajduje się gratka dla miłośników historii. Berat ma najlepiej zachowaną starówkę z czasów osmańskich.  Do innych ciekawych zabytków z tego okresu, które należy zwiedzić w Albanii, należy Twierdza Albanorum, kamienny most Ahmeta Kurt Paszy z 1780 roku.

Gjirokastra jest natomiast niezwykłym miastem-muzeum zwanym „miastem tysiąca schodów” i srebrnych dachów. Strome, niezwykłe uliczki nadają miastu niezwykłości. Miejscowość została doceniona przez UNESCO i na jego liście jest od 2005 roku. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest osiemnastowieczny zamek z typowymi tureckimi domami warownymi.

Syri i Kaltër to kraina 18 rajskich źródeł. Nazwa oznacza po prostu Błękitne Oko i pochodzi od jednego z najpiękniejszych jezior. W każdym z nich można z powodzeniem nurkować i pływać, choć średnia temperatura rajskiego źródła to 10 stopni Celsjusza.

Zwiedzanie zabytków starożytnych powinno się rozpocząć od Butrintu. Butrint znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to niezwykłe miasto – góra, którego historia ma korzenie w starożytności. Wtedy powstała tutaj osada iliryjska. Osada się rozwijała i znajdowała się raz pod rządami Rzymu, a raz Wenecji. Dziś są prowadzone tutaj wykopaliska archeologiczne, a otaczający niezwykłe miasto teren jest Parkiem Narodowym Butrint. Butrint jest nazywany albańskimi Pompejami.

Wypoczynek w Albanii zawsze jest wielką przygodą, warto tutaj przyjechać i zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne tego kraju.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz