Berat, czyli miasto tysiąca okien

Berat

O albańskim mieście Berat można powiedzieć niemal wszystko, tylko nie to, że jest nieinteresujące i że nie warto je zwiedzać. Zabytkowe walory miejscowości doceniło już UNESCO i w 2008 roku Berat znalazł się na znamienitej Liście Światowego Dziedzictwa.

Jakie turystyczne walory i jakie zabytki posiada albański Berat?

Miasto- muzeum

Berat jest jednym z najpiękniejszych miast, jakie można zobaczyć na Bałkanach. Znajduje się w środkowej Albanii, na zboczach Góry Tomorri, nad rzeką Osum. Jest to miasto „muzeum”, które określa się mianem „miasta tysiąca okien”. Berat jest znane bowiem ze swojej charakterystycznej zabudowy na wzgórzach. Spoglądając na miasto ma się wrażenie, że okna zawładnęły wzgórzami, a każdy dom niemal wyrasta z kolejnego domu.

Berat został założony w III w. p.n.e. Pierwotną osadę założyli Ilyryjczycy i nazywała się ona Antipatrea.  W II w. p.n.e. Berat znalazł się pod panowaniem Rzymian i nosiło nazwę Albanorum, a następnie w okresie panowania bizantyjskiego nazywało się Pulcheriopolis. W IX w. Bułgarzy nazwali go Beligrad. W XV wieku zostało zdobyte przez Turków, którzy panowali tu aż do XX w.

Architektura, zabytki i ikony

Zabudowa starówki Beratu składa się z kilku dzielnic. Dzielnice znajdują się na różnych wysokościach. Na szczycie wzgórza jest cytadela i dawna dzielnica chrześcijańska. Zabudowa pochodzi z okresu między X a XVII wiekiem. Interesujące są tarasy na zboczach.  Jest to dzielnica Mangalemi. Natomiast dolina rzeki Osum jest nowym miastem. W Beracie oprócz zamku i zabytkowych zabudowań, w których po dziś dzień mieszkają ludzie, warto zwiedzić muzeum sztuki ikonograficznej poświęcone najsłynniejszemu malarzowi ikon Onufremu, który tworzył w XVI wieku. Muzeum ikonograficzne znajduje się na terenie zamku. Niedaleko można też trafić do zabytkowego meczetu, który został wybudowany w 1493 r.. jego ściany zdobią piękne freski pochodzące z XVIII wieku. W Beracie znajduje się też muzułmański klasztor bektaszytów. A na drugi brzeg rzeki Osum warto wybrać się przeprawą mostową z końca XVIII wieku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz