Bohaterska Albania – miasto Kruja

Kruja

Albania kryje wiele wspaniałych i nieodkrytych tajemnic. Jedną z nich jest miasto Kruja. Maleńkie miasteczko położone na zboczu góry, która nosi tę samą nazwę. Kruja ma niecodzienny klimat i zachwyca niemal na każdym kroku.

Stąd pochodzi też albański bohater narodowy, a samo miasto ma bogatą historię. Poza tym Kruja to Albania, dlaczego? Ponieważ dawna nazwa Krui brzmiała Arberia, a od niej pochodzi dzisiejsza nazwa Albania. Poznaj albańską perełkę – Kruja.

Odrobina historii i Zamek Skanderbega

Nazwa miasta pochodzi od albańskiego słowa „krua”, czyli źródło. Kruja położona jest tak, jak starożytny amfiteatr, na zboczu masywu górskiego o tej samej nazwie. Najwyższy szczyt nazywa się Skanderbeg i ma wysokość 1526 m n.p.m. Kruja była średniowieczną stolicą państwa albańskiego. Została założona przez bohatera narodowego Albanii Gjergj Skanderbega.

Zamek położony na szczycie wzgórza jest świadkiem i symbolizuje średniowieczną historię walk Albańczyków pod wodzą Skanderbega. Warownia powstała w VI wieku i jest otoczona murami obronnymi, przy których znajduje się dziewięć wież obserwacyjnych. To z ich szczytów wypatrywano osmańskich najeźdźców. Kruja w tym czasie była centrum oporu, ale również i walk z Turkami. W Kruji najważniejszym miejscem jest więc zamek i muzeum albańskiego bohatera narodowego – Skanderbega. Zamek jest obecnie odrestaurowany, a u jego podnóża można kupić wyroby rękodzielnicze. Warto tutaj także zaopatrzyć się w bardzo dobry koniak noszący nazwę albańskiego bohatera.

Gjergji Kastrioti Skënderbeu – Jerzy Kastriota Skanderbeg

Na początku XV wieku w Kruji urodził się największy bohater narodowy Albanii – Gjergji Kastrioti Skënderbeu, czyli Jerzy Kastriota Skanderbeg. Gdy Kruja została zajęta przez Turkow, wcielano do wojska młodych chłopców, wśród których był przyszły bohater Albanii. Skanderbeg uczestniczył w wielu bitwach. Szybko doszedł do tytułu beja. Gdy w 1443 roku został wysłany do walki z Węgrami, zdezerterował. Wrócił ze swoim wojskiem do Kruji i wywołał powstanie, dzięki któremu szybko udało się wyzwolić całą Albanię spod panowania Turcji.  Kruja została zdobyta w 1478 roku. Było to dziesięć lat po śmierci Skanderbega. Dwa lata później Albania na ponad 400 lat zniknęła z mapy świata i została wcielona do Imperium Osmańskiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz