Gjirokastra – srebrne miasto

Gjirokastra

Miasta – muzea są specjalnością albańską. Gjirokastra to drugie obok Beratu miasto-muzeum, jakie znajduje się na terenie Albanii. Turystyczne walory i zabytki tej miejscowości są nie do przecenienia. Warto więc, będąc w Albanii, choć jeden raz zwiedzić to miasto.

Miasto Tysiąca Schodów

Gjirokastra w okresie panowania bizantyjskiego nazywała się Argyropolis, czyli Srebrne Miasto. Gjirokastrę określa się też mianem Miasta Tysiąca Schodów. Całe niemal miasto jest jednym wielkim zabytkiem. Każdy dom ma tutaj swoją niepowtarzalną historię, a stare uliczki, które prowadzą do domostw, są bardzo strome i, aby się do nich przedostać, należy pokonać niezliczoną ilość kamiennych schodów. Co urzeka turystę w tym albańskim mieście?

Gjirokastra leży w południowej części Albanii, w dolinie rzeki Drinos. Jest 60-tysięcznym miastem, którego mieszkańcy po dziś dzień mieszkają w zabytkowych, starych, kamiennych domach. Zabytkowa architektura jest pokryta szarymi łupkami, które miastu nadają odrobinę złowieszczego i nieprzyjaznego charakteru, choć w rzeczywistości jest to sympatyczne i urokliwe miejsce. W 2005 roku walory zabytkowe miasta doceniło UNESCO, wpisując je na Listę Światowego Dziedzictwa.

Historia Gjirokastry sięga I wieku n.e. Tak jak w wielu innych albańskich miejscowościach, nad Gjirokastrą góruje stara, średniowieczna twierdza. Twierdza została rozbudowana przez Turków osmańskich. Gdy się na nią spogląda, można odnieść wrażenie, że rozpościera się nad miastem jak charakterystyczny, olbrzymi taras. W samym centrum tej niezwykłej cytadeli znajduje się warte obejrzenia Muzeum Narodowe Broni. Można tu zobaczyć pochodzące z okresu Zimnej Wojny szczątki amerykańskiego samolotu zwiadowczego Lockheed T-33. Zamek jest też doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się niezapomniany widok na samo miasto i jego najbliższą okolicę. Warto przy tym pamiętać, że ta osmańska twierdza jest jednym z najlepiej zachowanych warownych zamków, jakie znajdują się na terenie Albanii. Gjirokastra ma charakterystyczną osmańską zabudowę i wydaje się być, jakby uczepiona stromego wzgórza. Ciekawa jest też sama architektura miasta. Domy mieszkalne mają tu bowiem formę średniowiecznych wież, które zostały połączone ze sobą w jedną, nierozerwalną całość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz