Saranda nie jest wielkomiejskim kurortem. Jest spokojnym nadmorskim miastem, które zaprasza do udanego wypoczynku. Malownicze położenie tego albańskiego kurortu można podziwiać z morza.
Saranda zdaje się być miastem przyczepionym do zbocza gór, które wypatruje niedalekiego greckiego wybrzeża wyspy Korfu.
Raj turystyczny
Saranda jest jednym z najchętniej odwiedzanych albańskich miast. Do miasta chętnie przybywają turyści odpoczywający na Korfu czy w Grecji. Jest celem turystycznych podróży Greków i Kosowian. Warto przy tym wspomnieć, że młode pary z Kosowa i Albanii najchętniej właśnie w Sarandzie spędzają swój miesiąc miodowy. Saranda doskonale nadaje się na kurort. Leży nad brzegiem jednego z najczystszych mórz w Basenie Morza Śródziemnego. Morze Jońskie jest ciepłym, obfitującym w bogatą faunę i florę akwenem wodnym, który zaprasza do odpoczynku. Dużym plusem jest tutaj idealny klimat – 290 dni słonecznych w ciągu roku, latem temperatury rzadko przekraczają 30 stopni w dzień, a wieczory są ciepłe i przyjemne.
Historia i zabytki Sarandy
Saranda jest miastem starym. Jej początki są związane z plemionami iliryjskimi, które zamieszkiwały ziemie, na których powstało miasto. Pierwsza osada iliryjska, wówczas nosiła nazwę Onchesmos. Onchesmos w czasach wielkiego Rzymu był liczącym się portem handlowym, do którego przybywali Fenicjanie, Epirowie i Rzymianie. Niestety w 552 r. n.e. port został całkowicie zniszczony przez Gotów. Współcześni archeologowie w Sarandzie mają pełne ręce roboty i odnajdują coraz częściej ślady dawnej obecności Iliryjczyków.
Turystyczne walory Sarandy podkreślają liczne zabytki, które warto zwiedzić tak w samym mieście jak i w jego niedalekiej odległości. W samej Sarandzie najważniejsze zabytki tego urokliwego kurortu to zamek Lekursi, klasztor 40 Świętych, klasztor św. Jerzego. Niedaleko natomiast znajdują się ruiny starożytnego miasta w Finiq, zameczek Ali Paszy we wsi Vrine, bizantyjski kościół św. Mikołaja we wsi Mesopotam czy urocze jeziorko zwane „Niebieskie Oko”. Niedaleko samej Sarandy znajduje się także starożytne miasto Butrint – zwane albańskimi Pompejami. Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Sarandzie łatwo jest znaleźć nocleg – wypoczynek oferują hotele (dobrej klasy) i osoby prywatne. I choć Saranda nadal pozostaje dla wielu turystów lądem dziewiczym, podobnie jak cała Albania to warto choć raz wybrać się do tego niezwykłego miejsca.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.