Tirana – krok do nowoczesności

Tirana

Gdy Albania otworzyła się na świat i wyszła zza socjalistycznego parawanu, jej miasta zaczęły się zmieniać. Tirana – stolica Albanii przez długie lata była jedynym dużym miastem w kraju, centrum życia kraju, który jeszcze niedawno był zacofany gospodarczo i kulturalnie.

Analfabetyzm w Albanii osiągał przerażające rozmiary, obejmując swoim zasięgiem 90% mieszkańców. Większość osób wykształconych oraz gospodarka to były synonimy Tirany. Obecnie Tirana rozwija się w szybkim tempie. Zajmuje blisko 42 km2 powierzchni, a zamieszkuje ją prawie 700 tysięcy mieszkańców. Nadal jednak pozostaje największym miastem w Albanii.

Jaka była Tirana?

Tirana powstała około XVII wieku. Miasto zostało założone przez Sulejmana Paszę Bargjini’ego. Miasto kwitło dzięki handlowi, ale nigdy nie zyskało statusu metropolii. Na początku lat 20-tych XX wieku Tirana została ogłoszona stolicą Albanii. Pierwszy uniwersytet w Tiranie powstał w 1957 roku. Za czasów komunistycznego reżimu, aż do jego upadku w latach 90-tych XX wieku, Tirana prawie w ogóle się nie rozwijała.

Tirana ma jednak swoje turystyczne walory i choć nie obfituje w zabytki tak, jak inne stolice Europy, to warto tutaj zwiedzić choćby meczet Etehem Beya z XVIII wieku czy zobaczyć pomnikSkanderbega. Ciekawy jest też budynek opery, Muzeum Narodowe czy Muzeum Sztuki z galerią sztuki socrealistycznej. Warto obejrzeć Plac Matki Teresy (Nene Tereza), przy którym znajduje się uniwersytet, politechnika, Muzeum Archeologiczne oraz akademia sztuk pięknych. Z nowoczesnych atrakcji godna polecenia jest wieża SkyTower. Na jej szczycie znajduje się kawiarnia na platformie obrotowej. Dzięki temu można podziwiać panoramę miasta w promieniu 360 stopni.

Tirana dzisiaj

Obecna Tirana jest jednym wielkim placem budowy, na którym powstają apartamentowce i biurowce. Wiele starych budynków w Tiranie wyremontowano i odbudowany ze zniszczeń, ulice uporządkowano, co daje stolicy Albanii możliwość dołączenia do europejskich miast. Miasto nie zapomniało także o zieleni. Można podziwiać doskonale zorganizowaną zieleń miejską – parki i bulwary ozdobione fontannami i nowoczesnymi rzeźbami. Te urokliwe miejsca pozwolą na wspaniały wypoczynek nad brzegami rzeki Luany, która przepływa przez Tiranę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz