Uroki Szkodry i Jeziora Szkoderskiego

Szkodra

Albania jest krajem niezwykłym. Tutaj trudno znaleźć miasta pozbawione zabytków. Nie istnieją też praktycznie miejsca, w których dawne dzieje nie odcisnęłyby swojego piętna.

Dlatego Albania jest tak bardzo interesująca. Poznajcie Szkodrę – miejsce urokliwe i ze względu na niezwykłe położenie i na historię oraz zabytki.

Garść historii

Szkodra jest położona malowniczo nad rzeką Bojaną i Jeziorem Szkoderskim. Miasto leży na równinie u południowo-zachodnich podnóży Gór Północnoalbańskich. A historia Szkodry sięga IV wieku p.n.e. i plemion Iliryjskich, które ją założyły. W czasach starożytnych Szkodra była znana jako Scodra – stolica państwa Labeatów, którego była głównym ośrodkiem do chwili jego upadku w 168 roku p.n.e. Wtedy samo miasto jak i cały region został zdobyty przez Rzymian. Szkodra zachowała status ważnego ośrodka handlowego oraz administracyjnego. Następnie stała się stolicą rzymskiej prowincji Praevalis. W VI-VII wieku na terenach Szkodry osiedlili się Słowianie. Szkodra była też pod panowaniem Bizancjum, Serbów i Wenecjan. Wenecjanie wybudowali górującą nad miastem twierdzę Rozafa. Jednak twierdza nie obroniła miasta przed najazdem Turków osmańskich. Miasto zostało zdobyte w 1479 roku i znajdowało się pod panowaniem tureckim do XX wieku.

Co warto zobaczyć?

Szkodra jest jednym z najstarszych miast na Bałkanach o specyficznym orientalnym klimacie. W mieście jest łaźnia turecka i kilka starych meczetów. Jednym z nich jest Ołowiany Meczet. Został wzniesiony w latach 1773-1774. Dzisiaj głównym meczetem jest meczet Zamil Abdullah Al Zamil, zbudowany w 1995 roku. Jest to największy meczet w mieście. W Szkodrze znajduje się słynna katedra św. Szczepana, którą w 1993 roku odwiedził papież Jan Paweł II.

Twierdza Rozafa i Jezioro Szkoderskie

Główną atrakcją Szkodry jest górująca nad nim twierdza Rozafa. Twierdza została zbudowana na wzgórzu. Jest to olbrzymi kompleks warowno-obronny. Jej początki sięgają czasów iliryjskich i państwa królowej Teuty. Twierdza była rozbudowywana przez Bizancjum i Wenecję oraz Albańczyków i Turków. Jest to niezwykły zabytek, ale i miejsce, gdzie można zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki – góry, rzekę i jezioro. Będąc w Szkodrze trzeba koniecznie udać się nad Jezioro Szkoderskie.  Jest to największy akwen śródlądowy na Bałkanach. Miejscowi nazywają jezioro Skadarsko blato, czyli bagno szkoderskie. Jezioro znajduje się 25 km od Adriatyku. Od morza oddzielają je góry Rumija. Ciekawostką jest to, że lustro jeziora znajduje się na wysokości 6 m n.p.m. Natomiast jego dno jest poniżej poziomu morza. Występuje tu rzadkie zjawisko kryptodepresji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz