Bajkowy wypoczynek w Chorwacji

Wypoczynek w Chorwacji

Jeżeli właśnie planujesz urlop i poszukujesz miejsca, gdzie nie sposób się nudzić – postaw na Chorwację! Nie bez powodu tysiące Polaków co roku wybiera się właśnie w te rejony.

Chorwacja, mimo niewielkiej powierzchni obfituje w niezliczoną ilość atrakcyjnych miejsc. Podczas jednego, urlopowego wyjazdu nie sposób zobaczyć wszystkiego, co ma do zaoferowania ten piękny kraj, dlatego przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych turystycznych atrakcji.

Na pierwszym miejscu umieścimy Dubrownik – chyba najbardziej znane i najchętniej odwiedzane miejsce w Chorwacji. Jest to stare miasto obfitujące w przepiękne i zabytkowe kamienice i świątynie oraz imponujące mury obronne. O jego wyjątkowości świadczy choćby fakt wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym wartym odwiedzenia miastem jest Split. Będąc z Splicie koniecznie należy zobaczyć pozostałości po monumentalnym pałacu Dioklecjana. Jego rozmiary wywierają niemałe wrażenie na turystach.

Inne ciekawe miasto, jakie kryje Chorwacja to Zagrzeb. Zagrzeb urzeka urokliwą starówką, a miłośnicy galerii i muzeów nie będą mieli powodów do narzekań. Jest to niezwykle klimatyczne miasto idealne na spacery i chłonięcie wyjątkowego nastroju.

Wielbiciele średniowiecznych zabytków nie powinni pomijać też miasta Porec. Jest ono położone na wybrzeżu Istrii. Największą atrakcją jest bazylika Eufrazjana – kolejny chorwacki obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaleca się przyjazd początkiem lata bądź wczesną jesienią. Unikniemy wówczas tłumów turystów i w spokoju zwiedzimy to urokliwe miasto.

Rovinj to kolejne cudne chorwackie miasto. Cechą charakterystyczną są budowle pokryte czerwoną dachówką. Rovinj obfituje w urocze zakątki i jest miejscem idealnym na spacery.

Ale Chorwacja to nie tylko zabytki i bogata historia. Ci, którzy bardziej cenią sobie piękne widoki z pewnością zachwyci Makarska. Jest to bardzo popularny kurort w Dalmacji. Plaże są wręcz oblegane przez turystów, ale nie ma się co dziwić – jest to miejsce gdzie malownicze góry spotykają się z lazurowym morzem. Widok wręcz bajkowy i niespotykany!

Chorwacja to też bogactwo wysp. Jedna z najpiękniejszych to Krk. Nie bez powodu jest jednym z najbardziej obleganych miejsc kraju. Wschodnia część pokryta jest górami, natomiast na zachodzie dominują lasy, a miejscowa ludność prowadzi winnice. Jednym z najbardziej znanych miejsc na Krk jest Baska. To miasteczko było niegdyś wioską rybacką. Od wyspy oddzielają je wysokie góry, przez które prowadzi malownicza droga. Baska może pochwalić się długą żwirową plażą chętnie odwiedzaną przez turystów.

Inną wartą odwiedzenia wyspą jest Hvar. Nie trzeba na jej temat dużo się rozpisywać. Wystarczy obejrzeć kilka fotografii, by zakochać się w tych widokach i wpisać ją na listę miejsc, w które koniecznie trzeba zawędrować będąc w Chorwacji.

Z kolei wyspa Mlejt to prawdziwa perełka Chorwacji. Jest niewielka, bo zamieszkuje ją około tysiąca mieszkańców, ale mimo to naprawdę warto tam zajrzeć. Na wyspie bowiem znajduje się urocze jezioro, a pośrodku niego – kolejna mała wysepka z klasztorem Benedyktynów pochodzącym z XII wieku. Trzeba dodać, że Mlejt uznawana jest za jedną z najzieleńszych wysp na Adriatyku.

Chorwacja to także zapierające dech w piersiach parki narodowe. Jednym z nich jest Park Narodowy Krka. Jego cechą charakterystyczną są wodospady oraz dolina rzeki, która w niektórych miejscach formuje krajobraz na kształt kanionu. Najpopularniejszym wodospadem jest Skradinski Buk, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Centralna część parku to jezioro, na którym w połowie XV wieku Franciszkanie zbudowali swój klasztor.

Innym, cudnej urody parkiem chorwackim jest Park Narodowy jezior Plitwickich. W jego skład wchodzi szesnaście jezior krasowych. Niektóre z nich łączą się ze sobą licznymi wodospadami. Wodospadów tych jest ponad dziewięćdziesiąt! Węglan wapnia rozpuszczony w wodzie sprawia, że jeziora nabierają bajecznie turkusowego odcienia. Z kolei mieszane lasy porastające bardzo strome, wapienne brzegi są doskonałym dopełnieniem tego cudnego krajobrazu niczym z najpiękniejszej pocztówki.

Te i wiele, wiele innych zapierających dech w piersiach atrakcji czeka na turystów, dla których Chorwacja to cel na wypoczynek. Coś dla siebie znajdą tu bowiem zarówno miłośnicy zwiedzania zabytków, jak i plażowicze czy górscy wędrownicy. Kraj ten zapewni wiele niezapomnianych przeżyć i z pewnością zapragniemy ponownie zawitać do niego w przyszłości.