Istria, nazywana często sercem Chorwacji jest półwyspem oddzielającym Europę Środkową od Adriatyku i położonym między zatoką Triesteńską, a Kvarnerską. Jego powierzchnia licząca 3160 km kw. sprawia, że jest to największy półwysep w całej Chorwacji i jednocześnie doskonałe miejsce turystyczne dzięki panującemu tu klimatowi śródziemnomorskiemu. Dobra pogoda i malownicze krajobrazy to jednak nie wszystko, co Istria ma do zaoferowania. Zarówno na wybrzeżu jak i w głębi lądu znajduje się wiele malowniczych miast, które warto odwiedzić choćby ze względu na ich walory turystyczne i wiele śladów wskazujących na obecność dawnych kultur.
Istria jest półwyspem wielobarwnym głównie za sprawą zróżnicowanego koloru ziemi. W północnej jego części dominują białe skały wapienne, środkowa część lądu, to szare płaskowyże, natomiast południowa część pokryta jest spieczoną słońcem czerwoną glebą. Błękitne i krystaliczne morze, setki kilometrów wybrzeża i czystych plaż, wysokie temperatury, oraz lasy pełne zwierzyny, oliwne gaje i winnice sprawiają, że każdego roku ten region Chorwacji odwiedza bardzo wielu urlopowiczów.
Odwiedzając Istrię z pewnością warto zawitać do największego jej miasta Pula, które słynie przede wszystkim z olbrzymiego amfiteatru dorównującego wielkością temu wybudowanemu w Rzymie, oraz innych starorzymskich zabytków jak: Łuk Triumfalny Sergiusza, Bliźniacza Brama czy świątynia Augusta. Oczywiście nie można zapomnieć o „Królowej Turystyki” jak nazywa się XIX wieczne miasto Opatija, które jest przede wszystkim klimatycznym uzdrowiskiem wraz z całą gamą egzotycznych roślin z różnych zakątków świata, oraz prawdziwą gratką dla turystów poszukujących zabytków i śladów dawnych kultur, gdyż znajduje się tu kościół św. Jakuba wzniesiony na fundamentach klasztoru Benedyktynów, a także zabytkowa dzwonnica czy fontanna Słońca i Księżyca. Pasjonaci architektury i zabytków powinni odwiedzić także miasto Porec, gdzie znajduje się wpisana do światowego dziedzictwa UNESCO bazylika św. Eufrazjusza, a także starożytne ruiny świątyń Marsa i Neptuna oraz wiele obiektów z późniejszych stuleci jak: romański Dom z Balkonem, Dom Kanonicki czy ozdobiony w stylu barokowym budynek Parlamentu Istrii, który pierwotnie w XIII wieku pełnił funkcję klasztoru franciszkanów.
Będąc w centralnej części półwyspu nie sposób ominąć miasta Motovun. To usytuowane na kilku wzniesieniach kamienne miasteczko przypomina, że przed wiekami na tych terenach istniało pradawne grodzisko i o tym fakcie świadczą jego mury obronne datowane na przełom XIII i XIV wieku. Wiele spośród istniejących tu domostw ma renesansowe i barokowe zdobienia, a miasto oprócz swojego zabytkowego charakteru od pokoleń słynie także z wyrobu lokalnego wina.
Podróżując na południe natrafić można na przylądek Kamenjak – wysunięty najbardziej na południe region Istrii i oddalony zaledwie kilkanaście kilometrów od największego miasta Puli. Miejsce to śmiało nazwać można rajem dla turystów lubiących aktywny wypoczynek, gdyż od reszty półwyspu odróżnia go wyjątkowa uroda i malowniczy krajobraz dzikiej przyrody. Rosną tu setki gatunków nawet tych bardzo rzadkich roślin, a wspaniała linia brzegowa ciągnąca się przez cały przylądek idealnie nadaje się na spacery czy przejażdżki rowerowe, a liczne zatoki służą za miejsca relaksu, gdzie zażyć można kąpieli zarówno tych morskich jak i słonecznych.
Miejscem godnym polecenia wszystkim urlopowiczom, którzy planują swoje wakacje na półwyspie Istria jest miasto Rovinj. Na pierwszy rzut oka widać podobieństwo do francuskiego Saint-Tropez głównie za sprawą jego architektury i charakterystycznej zatoki. Bardzo dobrze zachowane Stare Miasto przypomina o średniowiecznej jego historii, a całość zamknięta dla ruchu kołowego skłania do spacerów i podziwiania zabytków minionych kultur. Najwyższy punkt Starego Miasta stanowi dzwonnica kościoła św. Eufemii, skąd podziwiać można widok na całe wybrzeże, plażę i architekturę miasta Rovinj. Budowle w mieście stanowią pozostałości po Republice Wenecji, a także nawiązują do budownictwa śródziemnomorskiego, które uchodzi za bardzo urokliwe. Do najatrakcyjniejszych obiektów turystycznych miasta zaliczyć można mury miejskie i bramę miejską nazywaną „Łuk Balbi” datowaną na rok 1680, oraz renesansową wieże zegarową i pochodzącą z połowy XVIII wieku katedrę Św. Eufemii będącą jednocześnie największą świątynią całej Istrii.