Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie

Turystów odwiedzających Chorwację przyciąga zazwyczaj obietnica pięknej pogody oraz wspaniałe wybrzeże z cudownymi plażami i lazurowym morzem. Warto jednak wiedzieć, że nie mniej atrakcyjne miejsca można znaleźć wybierając się na wycieczkę w głąb lądu.

Jednym z takich miejsc jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, który zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Europy. Park znajduje się w pobliżu wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną, około 140km od Zagrzebia. Został założony w 1949 roku, a 30 lat później z racji ogromnych bogactw naturalnych, umieszczono go na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Największą atrakcją Parku jest kompleks 16 przepięknie położonych jezior znajdujących się na różnych wysokościach. Jeziora połączone są ze sobą niezliczoną ilością wodospadów oraz mniejszych i większych kaskad. Krystalicznie czysta woda zmienia swój kolor w zależności od kąta padania światła, ilości minerałów i organizmów, które się w niej znajdują. Kolory przechodzą od wszystkich odcieni błękitu przez zieleń, turkus oraz lazur, co robi ogromne wrażenie na każdym, kto odwiedza Plitwickie Jeziora.

Na spacer po Parku należy sobie przygotować kilka godzin, istnieje także możliwość zakupu biletu dwudniowego. Do wyboru jest kilka dobrze oznakowanych tras, niektóre odcinki przemierza się statkami lub specjalnymi pociągami. Wędrując po specjalnie do tego przeznaczonych kładkach i leśnych ścieżkach można obserwować ławice kolorowych ryb, piękne ptaki i ciekawą roślinność śródziemnomorską. Widoki w każdym zakątku Parku są zachwycające i na długo zapadają w pamięć. Piękno tego miejsca docenili także twórcy ekranizacji książki „Winnetou” i to właśnie Plitwickie Jeziora posłużyły za tło niektórych scen tego filmu.

Wycieczka do Narodowego Parku Jezior Plitwickich jest także doskonałą okazją do odpoczynku od upałów panujących na chorwackim wybrzeżu – w ciągu dnia temperatura w Parku oscyluje w granicach 24 °C, a powietrze jest świeże i naprawdę orzeźwiające.

Piękno i niepowtarzalność Parku sprawiają, że warto chociaż na jeden dzień porzucić plażowanie i przekonać się na własne oczy jak piękne miejsca potrafi stworzyć natura.