Wielkie Wakacje na Riwierze Makarskiej

Riwiera Makarska

Riwiera Makarska jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc nad Morzem Adriatyckim. Tutaj spotykają się góry z morzem, tu znajdują się złote i białe, żwirowo-piaszczyste plaże i bujne, zielone stuletnie lasy piniowe, tu można znaleźć urokliwe zatoczki z niewiarygodnie czystą wodą i romantyczne wioski, i miasteczka przypominające klimatem trochę włoskie południe… Riwiera Makarska, czyli jedno z najwspanialszych miejsc w Chorwacji, do którego warto dotrzeć choć raz, by poznać smak i urok cudowności tego niewielkiego, słonecznego kraju, w którym można spędzić niezapomniane, Wielkie Wakacje.

Riwiera i kurorty makarskie

Riwiera Makarska znajduje się u stóp masywu gór Biokovo na słynnym, chorwackim wybrzeżu dalmatyńskim. Riwiera leży 60 km na południowy wschód od Splitu i 140 km na północ od Dubrownika. Jest więc doskonałym miejscem wypadowym dla tych dwóch miejscowości, które będąc w Chorwacji, należy koniecznie zwiedzić. Gdy mówimy Riwiera Makarska, najczęściej mamy na myśli modne, letnie kurorty. Zaliczają się do nich takie miejscowości, jak Brela, Baska Voda i Tucepi. Jednak największym i najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym jest miasto Makarska, od którego nazwę przyjął cały rejon. Makarska to typowa śródziemnomorska miejscowość ze starówką przypominającą czasy weneckie i nowoczesnymi dzielnicami, w których jest blisko sto wygodnych hoteli. W Makarskiej są dwa nadmorskie bulwary wykonane w stylu słynnegoSunset Boulevard z Los Angeles – porośnięte palmami, z restauracjami, butikami, dyskotekami. W Makarskiej znajduje się też długa, ale kamienista plaża. Można tu swobodnie uprawiać sporty wodne oraz sporty ekstremalne takie jak bungee. Ale Riwiera Makarska to nie tylko Makarska i inne kurorty to także…

…makarskie góry

Góry Biokovo są jedną z największych atrakcji Riwiery Makarskiej. Jest to drugie co do wysokości pasmo górskie, jakie znajduje się w Chorwacji. Jeśli więc już jesteśmy w Makarskiej, musimy koniecznie zdobyć szczyt Św. Jerzego, który wznosi się na wysokość 1762 m. Będziemy szli przez Park Przyrodniczy Biokovo i tu warto zwrócić uwagę na bujną i bardzo bogatą roślinność, która jest charakterystyczna dla tego rejonu wybrzeża adriatyckiego. U szczytu wysiłek zostanie nagrodzony zapierającym dech w piersiach widokiem na przepiękny Adriatyk i niedaleko położone wyspy Brac i Hvar. Tutaj zobaczymy krajobraz w trzech kolorach – zieleni, szmaragdu i białego złota. Będąc w Makarskiej trzeba koniecznie wybrać się do Biokovskiego Ogrodu Botanicznego Kotišina. Ogród zajmuje 16,5 hektara, a znajdziemy tutaj niemal 300 najbardziej charakterystycznych roślin dla tego rejonu.

Makarskie plaże

Jeśli jednak nie chcesz chodzić po górach, wybierz się na plażę. Riwiera Makarska to 60 kilometrów urokliwych plaż, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Wiele z nich posiada prestiżową błękitną flagę. Błękitna flaga to międzynarodowe oznakowanie, które jest nadawane kąpieliskom o najwyższym stopniu czystości pod względem wody, samej plaży oraz infrastruktury. Jeśli jednak nie lubisz plaż, które mają doskonale zorganizowaną infrastrukturę z restauracjami i gdzie możesz skorzystać z licznych atrakcji w postaci uprawiania sportów wodnych takich jak na przykład nurkowanie, wybierz się na dzikie plaże, których nie brakuje na Riwierze Makarskiej. Znajdziesz je w licznych, malutkich i bardzo romantycznych zatoczkach. Możesz też skorzystać z kamienistej plaży dla nudystów.

Warto wiedzieć jednak, że plaża Donja Luka jest najpopularniejszą plażą Makarskiej. Jest to szeroki pias złotego żwirku. Plaża ciągnie się przez ponad półtora kilometra. Najsłynniejsza jest jednak plaża Punta Rata, która znajduje się w miasteczku Brela. Miesięcznik Forbes uznał ją za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie, a za najpiękniejszą w Europie. Co jest takiego cudownego i unikatowego w tej plaży? Szmaragdowe morze i białe, drobne kamienie żwirku to to, co jest najbardziej wyjątkowe w tym miejscu, co nadaje uroku i podkreśla indywidualny klimat plaży. Warto też dodać, że dno Adriatyku jest tutaj piaszczyste, co jest osobliwością wybrzeża. Poza tym plaża posiada bardzo dobrą infrastrukturę tak gastronomiczną jak i sportową. Oprócz tradycyjnych sportów wodnych, można pograć w siatkówkę i w tenisa. Na plaży są dostępne parasole i leżaki. Znakiem rozpoznawczym Punta Rata jest słynny Kamień Brela. Jest to mała, skalna wysepka, która znajduje się niedaleko brzegu. Kamień Brela jest oblegany przez śmiałków, którzy uwielbiają skakać ze skał do ciepłego i czystego morza.

Na Riwierze Makarskiej jest wiele atrakcji. Najlepiej je można poznać, spędzając wakacje w tej części chorwackiego wybrzeża.