Wyspa Hvar

Wyspa Hvar

Od kilku lat Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Trudno się temu dziwić, w końcu ten bałkański kraj oferuje wszystko to co niezbędne, aby zagwarantować relaksujące wakacje – piękną pogodę, wspaniałe plaże, lazurowe morze, pyszne lokalne jedzenie oraz legendarną gościnność mieszkańców Chorwacji.

Szukając miejsca na idealne chorwackie wakacje, warto rozważyć pobyt na górzystej wyspie Hvar, która zdaniem wielu jest jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji. Hvar położony w południowo-zachodniej części Dalmacji często nazywany jest „lawendową wyspą” ze względu to, że duża jej część porośnięta jest właśnie lawendą, której intensywny zapach i kolor dodają temu miejscu jeszcze więcej urody.

Osoby, które planują swój wypoczynek na Hvarze mają zapewnioną wspaniałą pogodę, panuje tam bowiem łagodny klimat, który latem gwarantuje słońce i wysokie temperatury. Zimy na wyspie również są ciepłe, dlatego warto wybrać się na Hvar także poza sezonem.

Plaże Hvaru są w większości kamienisto-żwirowe, jednak wielbiciele miękkiego piasku pod stopami nie będą rozczarowani, ponieważ w północnej części wyspy znajdują się także plaże piaszczyste.

Stolicą wyspy jest miasto Hvar. Ten ośrodek turystyczny posiada przepiękną zabytkową starówkę oraz stary port. Znajduje się tu mnóstwo uroczych kawiarenek oraz restauracji oferujących pyszne jedzenie. Wizyta w Hvarze to obowiązkowy punkt programu dla miłośników zabytków – warto odwiedzić najstarszy europejski teatr otwarty w 1612 r., twierdzę, z której roztacza się przepiękny widok oraz klasztor franciszkański.

Drugim ważnym ośrodkiem jest Jelsa – przyjazne turystom miasto z czarującym rynkiem położonym na wybrzeżu.

Najstarszym miastem Hvaru jest Stari Grad założony w roku 384 p.n.e. Stara część miasta zachwyca tradycyjnym stylem architektonicznym. Warto się tam udać szukając wytchnienia od upałów, ponieważ wiejący w okolicy mistral sprawia, że powietrze w miasteczku jest niezwykle rześkie.

Hvar jest wymarzonym miejscem zarówno dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i dla osób, które po całorocznym trudzie marzą o leniwym urlopie nad krystalicznie czystym morzem. Bez wątpienia każdy przywiezie z tej chorwackiej wyspy piękne wspomnienia.