Boka Kotorska – perła Czarnogóry

Polacy coraz chętniej wybierają się na zagraniczne wakacje – zwłaszcza do krajów dawnej Jugosławii. Są one cenione za przepiękne plaże, wspaniałą pogodę i niskie ceny. Zamiast najpopularniejszej Chorwacji warto odwiedzić również Czarnogórę.

Czarnogóra ma wiele urokliwym miejsc, jednak turystów przyciąga przede wszystkim Boka Kotorska, czyli wielka pięcioramienna zatoka, wokół której rozciąga się wysokie pasmo górskie ze szczytami o wysokości ponad 1000 m.n.p.m. Z lotu ptaka zatokę można porównać do kwiatu magnolii lub wiatraka. Wiele lat temu była ona miejscem wielkich bitew Rzymian, Ilirów, Gotów, Słowian, a nawet arabskich piratów siejących spustoszenie na wodach Adriatyku – dziś jest ona wpisana na listę UNESCO. Kotor można więc nazwać perłą Czarnogóry.

Bogata historia regionu sprawiła, że Kotor nie przypomina innych miast Czarnogóry. Oszałamiające krajobrazy i zapierający dech w piersiach widok na zatokę otoczoną pasmem górskim, a także liczne zabytki architektury sprawiają, że turyści zakochują się w Kotorze. To świetnie zachowane średniowieczne miasto leży na samym końcu Boki. Otaczają je trzy masywne szczyty: Lovćen, Vrmac i Dobrota. Ponadto dostępu do Kotoru przez wiele lat strzegły ogromne fortyfikacje, które z znacznym stopniu wpłynęły na świetne zachowanie się budynków na terenie miasta.

Odwiedzając Kotor, warto wejść do twierdzy św. Jana na Samotnym Wzgórzu. Widok, który się z niej rozciąga, jest niezapomniany. Z twierdzy można zobaczyć miasto w pełnej krasie – uświetnione naleciałościami z architektury weneckiej, pełne wąskich uliczek i niemalże wyrastające z turkusowych wód Adriatyku. Wspaniałym przeżyciem jest już samo dotarcie do twierdzy – trzeba w tym celu przejść prawie całą długość dawnych miejskich murów.

Czarnogórski Kotor ze względu na swoją historię jest również miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym. Możemy więc zobaczyć w nim liczne zabytkowe świątynie prawosławne i katolickie wybudowane w stylach: romańskim, gotyckim, renesansowym oraz barokowym. Najsłynniejsze z nich to: cerkiew św. Łukasza pochodząca z XII wieku, cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia, cerkiew św. Mikołaja, w której podziwiać można zbiór cennych ikon, kościół św. Klary, kościół św. Pawła czy kościół Najświętszej Marii Panny z 1221 roku. Warto zwrócić również uwagę na katedrę św. Tryfona, który jest patronem miasta. Katedrę uznaje się bowiem za najważniejszy romański zabytek w całym Kotorze. Turyści mogą podziwiać także średniowieczne pałace (w pałacu rodu Grgurina mieści się Muzeum Morskie Czarnogóry) oraz bramy – m.in. Bramę Południową, czyli najstarszą bramę miejską (pochodzi z IX w.). Nie można również nie wspomnieć o Trg Oktobarske revolucije, czyli centralnym placu starówki, który tętni życiem niemalże bez przerwy. Jest on miejscem, gdzie można zapoznać się z niesamowitą gościnnością mieszkańców Czarnogóry, ich zwyczajami oraz mentalnością. Na placu warto spróbować lokalnych potraw, których smak na długo pozostaje w pamięci oraz kupić pamiątki z podróży. W pobliżu Kotoru można zobaczyć również jedyną na Adriatyku wyspę, która w całości została usypana przez ludzi – Matka Boska na Skale. Wybudowano na niej piękną świątynię, w której umieszczono obraz Matki Bożej. Miejscowa ludność uznaje go za cudowny.

Czarnogóra i Kotor kuszą nie tylko miłośników zwiedzania i historii. Jak magnes przyciągają także wielbicieli leniwego odpoczynku na plaży i kąpieli w ciepłym morzu. Sprzyjający klimat z dużą ilością słonecznych dni sprawia, że wody w tym rejonie są wyjątkowo ciepłe – wrażenie te potęguje dodatkowo płytkość zatoki. Ponadto w Kotorze można spróbować niemalże wszystkich owoców: moreli, brzoskwiń, agawy, kiwi, granatów, cytryn, pomarańczy czy arbuzów. Świetna pogoda sprawia, że mają one wspaniały smak i aromat – nie przypominają zatem owoców, które znajdziemy na półkach supermarketów.  Skosztować możemy ich na straganach lub w konobach, czyli tradycyjnych tawernach. Turyści podkreślają jednak, że najsmaczniejsze nie są owoce, ale ryby, krewetki, ostrygi, langusty czy kalmary. Wybór potraw z nich przyrządzonych jest naprawdę szeroki: począwszy od dań z patelni, przez dania jednogarnkowe, szaszłyki, filety, czy zupy i potrawki. Warto również podkreślić, że Kotor jest pełen pensjonatów, hoteli i kempingów na każdą kieszeń. Wakacje w Czarnogórze nie zrujnują więc naszego portfela i zapewnią nam cudowne wspomnienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz