Herceg Novi

Herceg Novi

Herceg Novi to miasto portowe w Czarnogórze mieszczące się nieopodal Chorwacji. Od południa znajdujesię obok wejścia do Zatoki Kotorskiej, z kolei od północnej strony można podziwiać szczyty góry Orjen.

Herceg Novi jest kurortem najczęściej odwiedzanym przez turystów, z pewnością wpływają na to nie tylko liczne atrakcje, ale również malownicze położenie miasta. Herceg Novi nazywane jest „miastem kwiatów”, gdyż na jego terenie znajdują się liczne cyprysy oraz drzewa cytrusowe, które nadają mu prawdziwie śródziemnomorski charakter, prócz tego cudnie prezentują się zabytki architektury barokowej, romańskiej, bizantyjskiej oraz orientalnej.

Zabytki, które warto zobaczyć

Zanim przyjedziesz do Herceg Novi z pewnością powinieneś dowiedzieć się jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć. Większość ciekawych zabytków można znaleźć w Starym Mieście znajdującym się bezpośrednio nad morzem.

Wędrując uliczkami Starego Miasta na pewno warto zwrócić uwagę na takie zabytki, jak:
– cerkiew świętego Michała Anioła pochodząca z lat 1900-1910, która znajduje się na placu Belavista. Nietrudno ją zauważyć, gdyż budowla jest bardzo charakterystyczna, wzniesiona w stylu serbsko-bizantysjkim, wyróżniająca się zdobionym portalem z dwiema kolumnami na fasadzie i położoną nad nimi rozetą. W środku cerkwi można obejrzeć marmurowy ikonostas z XX wiecznymi ikonami.

– kościół katolicki świętego Hieronima z 1856 roku, który powstał na miejscu zniszczonego meczetu. W środku znajdują się obrazy malarza Tripo Kokolja działającego w okresie baroku, między innymi podziwiać można jego najbardziej znane dzieło „Matka Boska ze świętym Hieronimem”

Z całą pewnością warto również przejść się jednym z placów Starego Miasta jakim jest Trg Herceg Stjepana, z którego można podziwiać piękny widok na Bokę Kotorską i całe miasteczko. Z kolei na placu Trg Mićo Pavlovića do dziś zachwyca dzwonnica świętego Hieronima znajdują się obok kościoła. W roku 1914 dzwon został przetopiony na pociski przez wojska austro-węgierskie, niemniej po zakończeniu wojny dzwon znów zagościł na placu.

Wśród innych atrakcji miasta można znaleźć również zabytkową twierdzę Španjola, która znajduje się ponad miastem na wzgórzu. Ta kwadratowa konstrukcja z czterema potężnymi basztami została zbudowana przez Hiszpanów w roku 1538, niemniej obecnie jej kształt jest nieco inny, co jest zasługą Turków, którzy zburzyli cytadelę i odbudowali własną twierdzę, między innymi dodając do budowli dodatkowy pas fortyfikacji. Twierdza była wykorzystywana aż do początku XX wieku, w czasach II wojny światowej była użytkowana jako więzienie.

Cudowną atrakcją są także świątynie znajdujące się w dzielnicy Topla – Cerkiew świętego Jerzego z XVII wieku, Cerkiew Zbawiciela z XVIII wieku oraz kościół świętego Antoniego, nieopodal którego znajduje się klasztor franciszkański pochodzący z 1687 roku.

Riwiera Herceg Novi

Prócz zabytków historycznych i spacerów po malowniczych i zachwycających uliczkach Starego Miasta warto również wybrać się na piękne plaże, półwyspy i wysepki znajdujące się na Riwierze Herceg Novi. Riwiera Herceg Novi to aż 25 kilometrów długości gorących plaż położonych wśród gajów oliwnych, egzotycznej śródziemnomorskiej roślinności z widokiem na górskie wioski i osady. Wśród najsłynniejszych plaż możemy wymienić Plażę Zanjic, Plażę Mirista, Plażę Rose, Plażę Igalo a także Kumbor-Kamenari gdzie znajdziesz wiele małych plaż, zatoczek i gajów oliwnych, mandarynkowych oraz cytrusowych. Wybierając się do Herceg Novi z pewnością warto spędzić dzień na którejś z piaszczystych plaż Riwiery, dodatkowo doskonałym pomysłem są także wycieczki łodzią, które pozwolą Ci zobaczyć jeszcze więcej malowniczych miejsc, takich jak na przykład Błękitna Grota.

Nurkowanie w Czarnogórze

Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas również znajdą się tu liczne atrakcje. Duża ilość tras rowerowych i pieszych z pewnością zachwyci niejednego miłośnika wycieczek, z kolei podwodne jaskinie bogate w faunę i florę na pewno będą ogromną atrakcją dla nurków. Czarnogóra słynie wśród nurków przede wszystkim z historycznych wraków wojennych oraz handlowych zatopionych w głębinach morza stulecia temu. Jaskinie, groty, skały wapienne i inne obiekty archeologiczne również będą nie lada atrakcją dla miłośników nurkowania, zaś samo nurkowanie w głębinach czystej morskiej wody na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz