Na terenie Czarnogóry znajduje się przepiękny Park Narodowy Durmitor. Jego nazwa pochodzi od celtyckiego wyrażenia „dru mi tore”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „góra ociekająca wodą”. Każdy, kto choć raz widział park na własne oczy, wie, że w słowach tych nie ma ani krzty przesady i że masywy Dormitoria niemalże wyrastają z kanionu rzeki Tary.
Park Narodowy Durmitor zajmuje centralną części Czarnogóry, a jego powierzchnia wynosi 39 000 ha. Najwyższy szczyt wznoszący się na jego terenie – Bobotov Kuk – ma wysokość 2.523 M n.p.m. Pasmo nie jest, więc wiele wyższe od Tatr, jednak Durmitor niczym nie przypomina naszych rodzimych gór. Szczyty są, bowiem przedzielone głębokimi ścianami kanionu. Ponadto na terenie czarnogórskiego parku możemy zobaczyć 18 jezior polodowcowych, czyli „górskich oczek”. Za najatrakcyjniejsze z nich uznaje się Czarne Jezioro, którego wody są tak czyste, że widoczność dna sięga 12 m. Jezioro okala także długa na 3,5 km ścieżka spacerowa. Dodatkową atrakcją jest również możliwość zjazdu kolejką tyrolską nad wodami akwenu. Ponadto dzięki przepięknym krajobrazom oraz doskonałym warunkom naturalnym na terenie Durmitor utworzono Żabljak – najwyżej położone miasto Czarnogóry oraz centrum sportów zimowych.
Na terenie parku można również podziwiać kanion rzeki Tary – trzeci, co do wielkości kanion rzeczny na świecie (po Wielkim Kanionie Colorado i Kanionie Colca). Dla turystów organizuje się także spływy po Tarze – jedno lub kilkudniowe.
Durmitor jest również wspaniałym miejscem dla miłośników przyrody. Na jego terenie doliczono się ponad 1400 gatunków roślin, które charakteryzują się silną koncentracją gatunków endemicznych. Oznacza to, ze flora i fauna w parku są o wiele bogatsze niż w wielu innych rejonach świata. Ponadto Park Narodowy Durmitor posiada wiele historycznych obiektów, np. starych mostów (słynny most na Tarze), klasztorów czy pozostałości po średniowiecznych twierdzach. Warto również podkreślić, że niebywały urok przyrody i zabytków Durmitor został doceniony przez UNESCO. Park jest także objęty światowym programem ochrony rezerwatów biosfery.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.