Rafting po rzece Tara

Rafting po rzece Tara

Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze należy do jednych z najpiękniejszych na świecie. Jego niebywały urok został doceniony przez cały świat i park wpisano na listę UNESCO oraz objęto go światowym programem ochrony biosfery.

Na terenie parku rozciąga się kanion rzeki Tary – jest on największym kanionem w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. Tara jest również najdłuższą rzeką Czarnogóry. Ma ona 150 km, a wyżłobiony przez nią kanion rozciąga się na odcinku 80 km. Jego głębokość w niektórych miejscach sięga nawet 1300 metrów. W okresie od wiosny do jesieni organizuje się liczne spływy Tarą, czyli tzw. rafting. Cieszą się one niezwykłą popularnością wśród turystów, gdyż w zależności od miesiąca, wody na Tarze są spiętrzone lub spokojne. Wiosną po rzece pływają więc doświadczeni miłośnicy raftingu, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji, a latem, gdy wody płyną leniwie, mniej doświadczeni turyści w spokoju podziwiają piękno przyrody Durmitoru oraz urok kanionu. Rafting najczęściej odbywa się na pontonach, tratwach i kajakach, a niektóre wyprawy trwają nawet przez kilka dni. Osoby nielubiące wody, mogą podziwiać kanion również podczas jazdy konnej czy przejażdżki jeepem. Warto jednak zaznaczyć, że bez względu na wybrany rodzaj podróżowania, w kanionie Tary czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki, których uroku nie oddadzą nawet fotografie najlepszych artystów.

Pamiętajmy także, że na Tarze wybudowano jednej z najwyższych mostów w Europie. Ma on około 170 metrów wysokości i opiera się na pięciu masywnych przęsłach. Powstał on w trakcie II wojny światowej, ale kunszt jego twórców jest podziwiany do dzisiaj.

Wybierając się na spływ Tarą, wybierajmy spośród ofert licencjonowanych biur podróży. Co prawda, mają one wyższe stawki niż okoliczni mieszkańcy, jednak gwarantują nam wyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie raftingu. Ponadto nie zapominajmy, że Park Narodowy Durmitor i rzeka Tara są położone w górach, co powoduje, że nawet latem musimy zaopatrzyć się w ciepłe i nieprzemakalne ubrania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz