Co warto zobaczyć w Czechach?

Czechy Praga

Nie sposób mówić o najpiękniejszych miejscach Europy Środkowo-Wschodniej, pomijając Czechy. Nasi sympatyczni sąsiedzi z południa posiadają szeroki wachlarz pięknych kościołów, katedr oraz innych zabytków, których po prostu nie można pominąć. Względnie bliskie położenie oraz dobre połączenie autostradowe sprawia, że coraz częściej Polacy korzystają z możliwości wypadu na kilka dni do Republiki Czeskiej. A okazji na to jest naprawdę wiele – począwszy od weekendów a na świętach kończąc. Jednak wiele z nas żyje stereotypami, uważając Czechy tylko i wyłącznie za krainę piwa i knedlików. Co więc warto zobaczyć w kraju Czecha, zwanego także Bohemusem, którego związki z państwem polskim liczą trochę ponad 1000 lat?

Praga
Stolica kraju, miasto powstałe w 1784r. z pięciu współpracujących ze sobą organizmów, w zasadzie od zawsze jest najchętniej odwiedzanym miastem w Czechach. Przepiękne widoki, romantyczne zakątki oraz urokliwe knajpki to najważniejsze walory miasta znad Wełtawy, które przyciągają turystów jak magnes.
Najbardziej rozpoznawalnym znakiem Czech się mimo wszystko zamki. Ich ilość w stosunku do wielkości kraju może przyprawić nie tylko historyka o zawrót głowy. Najpopularniejszym i najchętniej odwiedzanym tego przykładem jest Zamek na Hradczanach. Założony pod koniec IX wieku, będący jednym z najstarszych symboli królów czeskich, kompleks czterech kościołów i tylu pałaców, kryje w sobie wiele tajemnic. Wewnątrz zamku znajduje się także uznawana za najbardziej romantyczną część Pragi, Złota Uliczka. W XVI wieku, za czasów cesarza Rudolfa II domki leżące wzdłuż uliczki zajmowali członkowie straży zamkowej a także, jak głosi legenda, nadworni alchemicy. Co ciekawe, Zamek Praski to nie tylko budynek związany z odległą historią – obecnie ten największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie jest siedzibą prezydenta Republiki Czeskiej!
A jeśli zawita się nad Wełtawę, warto zobaczyć także drugi romantyczny punkt Pragi – Most Karola. W tym właśnie miejscu pary przyrzekają sobie dozgonną miłość, zaciskając kłódki na stalowych prętach. Jednak oprócz miejsca dla zakochanych par, most pełni także swoją podstawową funkcję, dla której został zaprojektowany jeszcze w II połowie XIV wieku przez Karola IV i wzniesiony w kolejnym stuleciu – łączy dzielnice Malá Strana ze Starym Miastem.

Brno
Nieco bardziej na wschód względem Pragi, w bardziej dogodnym miejscu dla turystów z centralnej Polski, znajduje się Brno, historyczna stolica Moraw. Stare Miasto z dwoma rynkami to tylko zapowiedź tego, że weekend w Brnie będzie udanym czasem. Obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki powinna być twierdza Grajgóra (po czesku Špilberk). Zamek, datowany na XIII wiek, prawdopodobnie zbudowany za czasów Przemysła Ottokara II, był kluczowym elementem fortecy Brno. Obecnie twierdza oferuje niezapomniane doznania dzięki swoim walorom krajobrazowym (poprzez umiejscowienie na szczycie wzgórza), a także jest symbolem narodów walczących o niepodległość w cesarstwie habsburskim – a wszystko to dzięki więzieniu, w którym przetrzymywano przeciwników cesarstwa austriackiego.
W wolnej chwili warto również udać się nieco ponad 20 km od miasta do Sławkowa (Slavkov u Brna), znanego również w historii jako Austerlitz. To właśnie tu, 2 grudnia 1805r. odbyła się tzw. Bitwa Trzech Cesarzy, która pośrednio doprowadziła do rozpadu Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Rozmiary zwycięstwa wojsk Napoleona były tak wysokie, że historycy zgodnie uznali tę bitwę za „drugie, po Kannach, arcydzieło taktyczne w historii wojen”

Karlowe Wary
Najbardziej wysunięte na zachód spośród wymienionych miast, zgodnie uznawane za najpiękniejsze z uzdrowisk w Europie. Także i to miasto swą historię zawdzięcza Karolowi IV, który w połowie XIV wieku postanowił założyć osadę nad rzeką Teplá. Pomimo wielu tragedii w swojej historii (powodzie, pożary a także bombardowania w czasie II wojny światowej), od ponad 600 lat kultywowana jest tradycja uzdrowiskowa. W mieście znajduje się 79 gorących źródeł, z których bije woda o właściwościach leczniczych, pomocnych zwłaszcza przy schorzeniach układu pokarmowego, cukrzycy i parodontozie. Ponadto rynek gwarantuje lekcję historii architektury w pigułce – znajdziemy tu zarówno zabytki gotyckie (Kościół św. Andrzeja) jak i secesyjne (Kolumnada Zamkowa), tak więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Czechy są idealnym przykładem tego, w jaki sposób połączyć tradycję z nowoczesnością. Pomimo trudnej historii i wielu lat bez własnego państwa, później okupacji i w końcu wyzwolenia, wszystkie miasta prezentują w sposób zharmonizowany i zgodny, historię Państwa Czeskiego. Historię, która mimo, że skomplikowana i niewesoła, jest pokazana w lekkiej i miłej formie, którą można zapamiętać i zrozumieć nawet podczas weekendowego wypadu!