Kutna Hora – historia i zabytki

Kutna Hora

Południowi sąsiedzi Polski – Czechy mogą się pochwalić licznym dorobkiem kulturowym w wielu miastach swojego kraju. Poza najsłynniejszym miastem Czech, którym jest sławetna Praga istnieje wiele regionów równie bogatych kulturowo, które warto odwiedzić.

Najprawdopodobniej drugą najciekawszą okolicą wartą zobaczenie jest rejon Kutna Hora. Jest to miasto, którego początków należy szukać w epoce średniowiecza. Wtedy też Kutna Hora przeżywała swój najlepszy okres posiadając na swoim terenie niezliczone ilości srebra, które sprawiły, że powstały tam kopalnie zajmujące się jego wydobyciem na ogromną skalę. Właśnie dzięki temu szlachetnemu kruszcowi jakim jest srebro Kutna Hora jest uznawana za klejnot Czeskiej Republiki. W dniu dzisiejszym można odwiedzać tam muzeum srebra oraz była mennicę Dwór Włoski, na którym to wybijano srebrne monety, które stanowiły środek płatniczy nie tylko w Czechach, ale także w innych państwach europejskich.

Kutna Hora może się również pochwalić zabytkami, które znajdują się na zacnej liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jako pierwsza należy wymienić Katedrę świętej Barbary, która powstała w epoce gotyku i do dzisiaj w jej wnętrzach zachowało się wielu unikalnych gotyckich oraz renesansowych malowideł.

Drugim zabytkiem UNESCO w rejonie Kutna Hora jest Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny i świętego Jana Chrzciciela w Sedlec, który stanowił pierwszy klasztor Zakonu Cystersów w Republic Czeskiej. Początkowo Katedra ta była w stylu gotyckim, jednak z upływem lat została przebudowana na styl barokowy.

W dzielnicy Sedlec znajdziemy jeszcze inne bardzo ciekawe miejsce, a mianowicie ossuarium, czyli Kaplicę Czaszek. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej intrygujących kaplic na całym świecie, ze względu na to, iż wnętrze tej kaplicy jest wykonane niemalże w całości z ludzkich kości. Mówi się, że znajdują się tam szczątki prawie 40 000 osób.

Następnym zabytkiem jaki posiada Kutna Hora jest Muzeum „Odkrycie prawdziwego oblicza i tajemnic miasta Kutne Hory”. Muzeum to mieści się w podziemiach Dworu Włoskiego, zamieszkiwanego przez czeskich króli i obrazuje wszelakie prawdziwe zbrodnie, które miały miejsce w związku z gorączką srebra, która panowała w czasach średniowiecza w tym rejonie. Znajdują się tam również narzędzia wykorzystywane do najgorszych tortur.

Kutna Hora posiada niezliczony dorobek kulturowy i na próżno tu opisywać te miejsca, je trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy.