Ołomuniec – historia i zabytki

Ołomuniec

Ołomuniec to miasto we wschodniej części Republiki Czeskiej, które stanowi swoistą stolicę rejonu morawskiego. Dzięki wielu zabytkom, których początki sięgają czasów zamierzchłych oraz pięknej florze nazywane jest „Perłą na zielonej poduszce”. Słowo perła jest tutaj kluczowe, gdyż Ołomuniec jest jednym z kilku najbardziej znanych miejsc odwiedzanych przez samych Czechów jak i europejskich sąsiadów. Nie ma się co dziwić, ponieważ miejsc do zwiedzania jest tam co nie miara.

W samym centrum miasta, na rynku znaleźć można okazałą budowlę ratusza miejskiego, która po dzień dzisiejszy spełnia taką rolę. Będąc na rynku należy koniecznie odwiedzić ratusz, gdyż znajduję się w nim symbol miasta, czyli zegar astronomiczny. Ponadto sama infrastruktura zasługuje na jej obejrzenie.

Ołomuniec może się również pochwalić zabytkiem, który w 2000 roku zasłużył na wpisanie go na Światową Listę Dziedzictwa kulturowego UNESCO, a jest to pozłacana i wysoka na 35 metrów Kolumna Trójcy Przenajświętszej. Kolumna cieszy oczy mieszkańców już od początku wieku XVIII, kiedy powstała przy współpracy patriotycznych mieszkańców. Kolumna ta jest symbolem oblężenia, które miało miejsce w Ołomuńcu, ale dzięki dzielnym mieszkańcom przetrwała do dnia dzisiejszego.

Jednym z bardziej widowiskowych zabytków jest sześć zabytkowych kamiennych fontann, które zostały wybudowane w stylu barokowym. Każda z fontann zawiera w swojej infrastrukturze elementy architektury antycznej w postaci rzeźb z mitologii. W każdej części starego miasta znajdziemy fontannę innej, mitologicznej postaci. Wśród wielu występujących w mitologii na zaszczyt posiadania fontanny w Ołomuńcu zasłużyli: Neptun, Herkules, Trytoni, Juliusz Cezar, Merkury oraz Jupiter. Fontanny stały się rozpoznawalnym symbolem Ołomuńca dlatego też z upływem lat powstawało ich coraz więcej i w dniu dzisiejszym można ich już znaleźć ponad 25.

Ołomuniec uznawany jest za kulturalną stolicę Moraw, swoje siedziby mają tutaj Filharmonia Morawska oraz Teatr Morawski, które również warto wpisać na listę miejsc godnych uwagi.

W mieście znaleźć można jeszcze wiele kościołów, klasztorów, kaplic oraz pałaców, które swoją nietuzinkową architekturą ucieszą oko każdego odwiedzającego.