Zamek Pieniński

Zamkowej Górze nieopodal Krościenka nad Dunajcem

W Pieniach znajduje się kilka różnych zamków i ruin, jednak nazwa Zamek Pieniński została zarezerwowana dla tego jednego miejsca. Są to ruiny wznoszące się na Zamkowej Górze nieopodal Krościenka nad Dunajcem. Miejsce zarówno tajemnicze, jak i malownicze.
Można się tam dostać z samego Krościenka, wówczas należy rozpocząć drogę szlakiem żółtym, a następnie przejść na niebieski. Można też iść od Szczawnicy cały czas kierując się szlakiem niebieskim. Należy pamiętać, że jest to dość długa trasa. Nie ma też szans dojechać w pobliże góry samochodem. Trzeba go zostawić na parkingu w Krościenku lub Szczawnicy.

Warte zobaczenia
Spotkałem się z opiniami, iż nie warto zadawać sobie trudu i zwiedzać tego miejsca. Trochę kamieni i tyle. Trudno mi się z tym zgodzić. Same widoki rozpościerające się z Zamkowej Góry warte są wysiłku. Fakt, że na miejscu niewiele znajdziemy. Warownia była mała z racji braku miejsca, ale pozostałości wyciosanych z wapienia murów robią wrażenie. Widać tu także fundamenty baszty.
Do zamku wiedzie wyłożona belkami ścieżka. Warte uwagi na miejscu jest też źródełko św. Kingi i posążek tejże świętej mieszczący się w skalnym zagłębieniu.

Garść informacji o Zamku Pienińskim
Ze źródeł historycznych niewiele można wywnioskować na temat tego miejsca. Kronika Długosza wiąże je z osobami Bolesława Wstydliwego i jego małżonki św. Kingi. Powstała cała masa legend o uciecze Świętej przed Tatrami i szukaniu schronienia właśnie w tej twierdzy. Z całą pewnością można jedynie stwierdzić, że zamek powstał za życia księżnej, lecz nie wiadomo, czy kiedykolwiek w nim przebywała, choć wydaje się to bardzo prawdopodobne.
W tym miejscu musiały już dawno istnieć siedziby ludzkie. Archeolodzy znaleźli tu żelazne groty strzał, ceramikę oraz kości tura. Teren jest z natury obronny. Wielu pisarzy z całej Europy zajmujących się sztuką wojenną w XVII i XVIII wieku, uznawało ten zamek za ideał twierdzy obronnej. Mimo tej chwalebnej opinii nie oparł się husytom, którzy najeżdżali te ziemie w pierwszej połowie XV w. Zamek zdobyli i zburzyli. Od tego czasu popada w coraz większą ruinę. Podobny los spotkał wówczas wiele twierdz na terenie Śląska i Małopolski. W tym miejscu istniała też przed II Wojną Światową pustelnia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz