Bukareszt- miasto z bogatą i barwną historią

Bukareszt Rumunia

Miasto zostało założone najprawdopodobniej przez wołoskiego hospodara Mircza Starego, po zwycięskiej bitwie nad Turkami, w XIV wieku. Nazwa miasta pochodzi zapewne od rumuńskiego słowa bucurie, które oznacza radość.

W połowie XV wieku miasto pojawia się w kronikach historycznych, jego ówczesnym władcą był książę Wład III, zwany Palownikiem lub Drakulą.

Miasto przeżywało liczne chwile rozkwitu i upadku. W 1595r. Bukareszt został zniszczony przez wojska tureckie. W ciągu kolejnego wieku odbudowano go a w 1698r został stolicą Wołoszczyzny. Z powodu swojego położenia, miasto było przedmiotem sporów i walk, między Imperium Osmańskim, Austrią, Austro-Węgrami i Rosją. Duże zmiany dla miasta nastąpiły w XIX wieku. W 1847 roku wybuchł pożar, który strawił około 1/3 zabudowy. Z kolei w 1861roku miasto zostało stolicą Księstwa Rumunii, powstałego z połączenia Wołoszczyzny i Mołdawii. Spowodowało to wzrost liczby mieszkańców oraz rozkwit Bukaresztu. Z powodu swojego położenia i kultury, miasto było niezwykle kosmopolityczne, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w architekturze. Bukareszt zaczęto nazywać nawet Paryżem Wschodu.

Szczególnie podczas II wojny światowej miasto przeżywało ciężki chwile. Początkowo, jako członek państw osi, Rumunia jak i jej stolica, były bombardowane przez aliantów. Po zamachu stanu i zmianie władzy w 1944 roku, na Bukareszt zaczęły spadać bomby Luftwaffe. Dyktator Nicolae Ceaușescu, władający Rumunią w latach 1965-1989, doprowadził do poważnych zniszczeń miasta. Z jego rozkazu zniszczono wiele historycznych budowli, zamiast których wzniesiono socrealistyczne budynki, a także bloki i apartamenty mieszkalne. Ponadto, w 1977 roku miasto nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,4 stopnia w skali Richtera, które zniszczyło wiele zabytkowych budynków. Niemniej jednak wiele budowli przetrwało i zostało objętych specjalną ochroną.

Zabytki

Obecnie miasto bardzo prężnie się rozrasta i rozwija. Jednak nie jest zbyt tłumnie odwiedzane przez turystów, którzy omijając je, niewątpliwie tracą bardzo dużo. Chociaż miasto zostało zniszczone w wyniku wojen, klęsk żywiołowych czy komunistycznej modernizacji, to jednak do dnia dzisiejszego przetrwało wiele miejsc wartych zwiedzenia. Co ciekawe, podobnie jak Rzym, Bukareszt leży na siedmiu wzgórzach.

Jednym z centralnych miejsc miasta jest plac Piata Unirii, na którym znajduje się ogromna fontanna. Obok placu przebiega szeroki Bulevardul Unirii, czyli lokalna wersja Pól Elizejskich, chociaż dłuższa o kilka metrów. Bulwar kończy się przy ogromnym gmachu parlamentu, zwanym pałacem. Jest to jeden z największych budynków na świecie. Pałac Parlamentu został w całości wzniesiony przy użyciu materiałów pochodzących z Rumunii. Budynek posiada 12 naziemnych i 8 podziemnych kondygnacji. W Pałacu znajduje się 1100 pomieszczeń, sama powierzchnia niezwykłych dywanów zajmuje 200 000 metrów kwadratowych. Projekt powstał z inspiracji Nicolae Ceaușescu, który w latach siedemdziesiątych widział podobne budynki w Chinach. Szacuje się, że całkowity koszt budowy, przekroczył 3 miliardy euro. W pałacu znajduje się monumentalny balkon, z którego przemawiał, będący w Rumunii w 1992r, Michael Jackson. Powiedział on wówczas: „Kocham was, mieszkańcy Budapesztu!”, co wywołało niemały skandal.

Będąc w Bukareszcie nie można ominąć Pałacu Królewskiego. Jak na europejski zabytek, pałac nie jest wyjątkowo stary, powstał w 1815 roku, po czym był wielokrotnie rozbudowywany. Ponadto, w 1926 roku nieomal cały budynek spłonął. Ponowną budowę pałacu zakończono dopiero w 1937 roku. Co więcej, gdy w 1944 roku Rumunia zmieniła front i stanęła po stronie aliantów, pałac został zbombardowany przez Niemców. Obecnie znajduje się w nim Narodowe Muzeum Sztuki.

Curtea Veche, czyli Stary Dwór, czyli dawne centrum miasta. Wład Palownik miał tu swoją rezydencję w XV wieku. W kolejnych stuleciach, podobnie jak wiele innych budynków w Bukareszcie, Dwór był niszczony i przebudowywany. Obecnie znajduje się tutaj muzeum.

Chwili wytchnienia można zaznać w pięknym parku, Ogrodach Cișmigiu. Został on założony w 1847 roku, zajmuje powierzchnię 17 hektarów. Jest to tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców Bukaresztu i inspiracja dla licznych poetów.

W mieście można zwiedzić również liczne cerkwie i synagogi. Warto zajrzeć również do Narodowego Muzeum Wojskowego, posiadającego ponad 1,2 eksponatów oraz jednego z największych i najstarszych skansenów w Europie – Muzeum Wsi.