Historia i atrakcje turystyczne Rumunii

Bukareszt

Rumunia jest pięknym i posiadającym wiele turystycznych walorów krajem, a mimo to nadal nie należy do miejsc chętnie i licznie odwiedzanych. Dostęp do Morza Czarnego, wiele skarbów natury i zabytków, oraz przepiękne górskie szczyty sprawiają, że turyści znajdą tu dla siebie naprawdę wiele atrakcji, a przy tym wypoczną w ciszy i spokoju z dala od męczących tłumów, które nietrudno spotkać w innych bardziej popularnych zakątkach świata.

Ci, którzy już tu byli wiedzą, że ojczyzna hrabiego Drakuli ma naprawdę wiele do zaoferowania, a nawet kilkudniowy pobyt w Rumunii może być całkiem przyjemny i nie odbiegający standardami od najpopularniejszych krajów turystycznych.

Historia Rumunii sięga starożytności, gdzie tereny te zamieszkiwane były przez Daków podbitych w późniejszym czasie przez Rzymian. W czasach średniowiecza ukształtowały się tam dwa księstwa – mołdawskie i wołoskie, z których to w XIX wieku powstało sie państwo rumuńskie. W roku 1881 Rumunia ogłoszona została królestwem, a w 1918 roku przyłączono do niej Siedmiogród, północną Bukowinę, oraz Besarabię. Rok 1938, to przejęcie władzy dyktatorskiej przez króla Karola II i zmiana polityki Rumunii na proniemiecką. To spowodowało, że po roku 1940 Rumunia stanęła u boku Niemiec w walce z ówczesnym ZSRR, a po wojnie utraciła Besarabię na rzecz właśnie ZSRR i północną Bukowinę, która stała się częścią Ukraińskiej SRR. W 1945 roku władzę w Rumunii przejęli rosyjscy komuniści, a ustrój ten panował aż do 1989 roku, kiedy to rozstrzelano komunistycznego przywódcę Nicolae Ceaucescu i obalono rosyjski reżim. Od 2004 roku Rumunia wchodzi w skład sił zbrojnych NATO, a w 2007 roku została członkiem Unii Europejskiej.

Rumunia, to nie tylko interesujący temat do rozmów dla miłośników historii, to także region bogaty w wiele turystycznych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, a warto podkreślić, że część z nich stanowi element światowego dziedzictwa UNESCO. Dobrym na to przykładem jest marmaroska wieś Sepanta, a w szczególności znajdujący się tam Wesoły Cmentarz. Około 800 nagrobków, które się tam znajdują przedstawiają zmarłych w sposób humorystyczny, a wszystkie są bardzo kolorowe i starannie wyrzeźbione.

Jednym z najstarszych miast, którego historia sięga XII wieku jest siedmiogrodzki Sybin położony w sercu kraju u stóp Gór Fogaraskich. Przechadzając się po ulicach poczuć można zabytkowość okolicy, dlatego miasto to uznawane jest za jedną z europejskich stolic kultury, gdzie każdego roku odbywają się liczne imprezy kulturalne. Miłośnicy historii o hrabim Drakuli powinni odwiedzić miasteczko Sighisoara położone w samym sercu Transylwanii. To właśnie tu w 1431 roku na świat przyszedł legendarny Wlad Palownik, a z tamtych czasów do dziś zachowały się ulice i fortyfikacje tworząc niepowtarzalny i zabytkowy klimat. Interesującym miejscem turystycznym z pewnością jest także Braszów uznawany za ostatni bastion łacińskiej Europy, oraz okoliczne zamki w Branie i Rasnovie. Ten pierwszy według niektórych dzieł literackich zamieszkiwany był przez samego Drakulę, jednak fakty historyczne dotyczące Vlada Palownika tego faktu nie potwierdziły.

W Rumunii znajduje się także południowa część Bukowiny, której piękne krajobrazy zachęcają do spacerów i pieszych wędrówek. Warte uwagi są z pewnością liczne monastyry, których mury przedstawiają malowania nawiązujące do wydarzeń biblijnych i historycznych. Warto podkreślić, że podobnie jak Wesoły Cmentarz i średniowieczne budowle Sighisoary zostały one wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy przepięknych zapierających dech w piersiach krajobrazów powinni wybrać się na wycieczkę Szosą Transfogaraską, której górska serpentyna mierzy 151 kilometrów długości i przecina z północy na południe całe Góry Fogaraskie. Podczas przejażdżki podziwiać tam można między innymi szczyt Moldoveanu liczący sobie 2544 m.n.p.m, a także Negoiu wznoszący się na wysokość 2535 m.n.p.m. Inną bardzo ciekawą trasą na przejażdżkę samochodową jest Transalpina, która jest najwyżej położoną drogą krajową w Rumunii i w najwyższym punkcie osiąga wysokość 2145 m.n.p.m. Przecina ona równoleżnikowo Góry Parang i prowadzi z miasta Sebes do Novaci. Ciekawostką jest, że zbudowana została w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i początkowo z braku asfaltu przejezdna była jedynie autem terenowym.