Belgrad

Belgrad

Miasto posiada wielowiekową historię, sięgającą IV wieku p.n.e. wtedy to na terenie dzisiejszego miasta, istniały już pierwsze osady. Także i rzymianie wykorzystali tą dobrą lokalizację, zakładając w tym miejscu miasto Singidunum, w którym urodził się późniejszy cesarz Jowian (panujący w latach 363-364). Nazwa Belgrad pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero w IX wieku. W kolejnych wiekach miasto należało do Turków, chwilowo także do Habsburgów (lata 1718-1793). Po utworzeniu niepodległej Serbii, Belgrad został jej stolicą w 1878r. Było tak do wybuchu I wojny światowej, kiedy to stolicę przeniesiono do Niszu.

Po zakończeniu I W.Ś. miasto znów stał się stolicą, najpierw Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie Jugosławii, po jej rozpadzie – Serbii i Czarnogóry, a w końcu, od 2006r. miasto jest centrum władz Serbii.

Z uwagi na wieloletnią tradycję, liczne zmiany granic państwowych i przeobrażenia geopolityczne, miasto jest wielokulturowe, zamieszkują je mieszkańcy wszystkich krajów bałkańskich. Obecnie Belgrad stał się słynnym europejskim ośrodkiem nocnego życia i szalonych imprez. Szczególnie w lecie mają miejsce liczne eventy kuszące turystów. Odbywa się wówczas m.in. pięciodniowy festiwal piwa, czyli Belgrad Beer Festival.

Zabytki

Z uwagi na swoją barwną historię, miasto było wielokrotnie atakowane i niszczone, niemniej jednak zachowały się w nim liczne zabytki.

Kalemegdan – fortyfikacja, sięgająca swoją historią aż do czasów celtyckich, następnie rzymskie miasto. Obecnie istniejąca twierdza pochodzi z XVII wieku. Na jej terenie znajdują się ślady wykopaliska z czasów rzymskich. Na wzgórzu zamkowym znajduje się również jeden z ważniejszych symboli Belgradu – Pomnik Posłańca Zwycięstwa, upamiętniający żołnierzy walczących w I wojnie światowej, którzy oddali życie za kraj.

Zwiedzając miasto nie można zapomnieć o zabytkowej ulicy Skadarlija, która znajduje się na Starym Mieście. Chociaż nie jest szczególnie długa, ma ok. 400 metrów, jest chyba najbardziej rozpoznawalną ulicą Belgradu. Swój specyficzny, artystyczny charakter, ulica zaczęła przybierać już pod koniec XIX wieku. Było to miejsce spotkań poetów i artystów. Okoliczne restauracje szczycą się odwiedzinami największych sław z całego świata. Poza pyszną kuchnią można tutaj zobaczyć liczne galerie sztuki, antykwariaty, sklepy z pamiątkami czy nawet browar piwa.

Cerkiew św. Sawy, będąca jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie, jest kolejnym obowiązkowym elementem na turystycznej mapie miasta. Dwunastometrowy krzyż, znajdujący się na szczycie 70-cio metrowej kopuły, wieńczącej świątynię, zbudowaną w stylu bizantyjsko-serbskim, jest z daleka widocznym „drogowskazem” do tego miejsca.

Zwiedzając miasto warto również odwiedzić Beli Dvor (czyli Biały pałac), będący rezydencją władców z dynastii Karadzioedziewiciów, w zbiorach którego znajdują się dzieła najwybitniejszych twórców, m.in. Rembrandta czy Nicolasa Paussina.

Ada Ciganlija- jest popularnym miejscem wypoczynkowym w Belgradzie. Pierwotnie była to wyspa na rzece Sawie, która została połączona ze stałym lądem, tworząc przy okazji zalew. Miejsce jest bardzo popularne ze względu na liczne plaże i obiekty sportowe. W sezonie letnim przybywa tu nawet do 300.000 turystów dziennie. W okolicy znajdują się również liczne kawiarnie i kluby, czynne całą dobę, dzięki czemu zabawa w tym miejscu trwa non stop.

W mieście warto zobaczyć również ciekawe muzea, z których najsłynniejszym jest chyba Muzeum Lotnictwa. Od 1989 r. muzeum znajduje się w nowoczesnym gmachu, przy lotnisku im. Nikola Tesli. Budynek powstały z dużej ilości szkła przedstawia imponujący widok. Kolekcja muzeum jest niezwykle imponująca, obejmuje samoloty pochodzące z początku XX wieku, a także te biorące udział w obu wojnach światowych, wojnie jugosłowiańskiej i wielu innych. Poza całymi samolotami i śmigłowcami, w zbiorach muzeum znajdują się również części wielu maszyn, m.in. amerykańskich myśliwców F-117 i F-16, które zostały zestrzelone podczas wojny jugosłowiańskiej.

Jedną z atrakcji Belgradu jest również Muzeum Nikoli Tesli, poświecone życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych Serbów. Można tutaj znaleźć urnę z prochami wynalazcy jak również wiele książek i eksponatów. Część zbiorów z archiwum, została w 2003r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto jest wielokulturowe, można zobaczyć w nim nie tylko budynki związane z tradycją chrześcijańską, lecz również  islamską – jak chociażby Meczet Bajraki, czy judaistyczną – zabytkowa synagoga.