Serbia jakiej nie znamy

Serbia Belgrad

Kraje bałkańskie dla wielu podróżujących polaków wciąż stanowią niemałą zagadkę i nie są zbyt często uwzględniane w wakacyjnych wyprawach. Być może niewielu z nas wie, że Serbia, jeden z najmłodszych europejskich krajów jest tanim i ciekawym miejscem nie tylko wypoczynkowym, ale i turystycznym. Przyjezdni znajdą tu wiele atrakcji nie tylko w stolicy Belgradzie, ale i w wielu mniejszych miejscowościach. Serbia wprawdzie nie posiada dostępu do morza, co dla pewnej grupy turystów może być przeszkodą, jednak rekompensuje ten brak popularna w tym kraju rzeka Dunaj. Ponadto miłośnicy architektury i historii znajdą tu wiele zabytkowych średniowiecznych twierdz czy świątyń, a wszystko to otoczone pięknem natury i licznymi parkami narodowymi.

  Początki historii Serbii sięgają połowy VII wieku i osiedlonego na tych terenach bałkańskiego plemienia. W IX wielu powstało Królestwo Serbii, które to rozpadło się około 100 lat później, a odrodzone w ten sposób średniowieczne państwo Raszka rozwijało kraj aż do XIV wieku, kiedy to na tereny obecnej Serbii weszli Turcy. Na początku XIX wieku doszło do powstania i utworzenia Księstwa Serbskiego, a w 1914 roku po zabójstwie w Sarajewie arcyksięcia, Serbia stała się ogniskiem zapalnym do wybuchu I Wojny Światowej. Po wojnie na terenach Serbii i Czarnogóry powstało państwo Jugosławia, które w wyniku późniejszych konfliktów rozpadło się pozostawiając Serbię i Czarnogórę jako dwa odrębne i niepodległe państwa.

  Serbia znajduje się na granicy dwóch stref klimatycznych i kontynentalnych mas powietrza. Pogoda zbliżona jest do tej, jaką mamy w Polsce i występują tu chłodne, niekiedy nawet mroźne zimy i ciepłe, a nawet gorące lata. W miesiącach letnich temperatura waha się w przedziale 23-28 stopni, a zimą miłośnicy gór i śniegu również nie powinni narzekać, gdyż ten pada obficie, a niskie temperatury utrzymują się w wyższych partiach gór nawet do maja.

  Najbardziej znanym miejscem całej Serbii jest jej stolica Belgrad. W mieście tym znajdą coś dla siebie zarówno turyści, jak i miłośnicy dobrej zabawy. Dużo jest tu zabytków, muzeów, galerii sztuki czy parków, a także restauracji i klubów. Do ważnych miejsc wartych odwiedzenia z pewnością zalicza się twierdza Kalemegdan znajdująca się na skalistym wzgórzu u ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Miejsce to upamiętnia bogatą historię Serbii i jest dziś miejscem wypoczynku i turystyki. Z twierdzy rozciąga się przepiękny widok z panoramą na rzeki i dzielnice miasta Belgrad.

   Nowy Sad jest uznawany w Serbii za stolicę kultury, gdzie każdego roku odbywają się różnego rodzaju festiwale przyciągające wielu miłośników sztuki, naukowców czy studentów. Oprócz cerkwi, kościołów i synagog spotkać tu można także Muzeum Wojwodiny, pałac biskupów i twierdzę Petrovaradin. Zabytkowy charakter miasta sprawia, że Nowy Sad uznawany jest „serbskie Ateny”. Warta odwiedzenia jest również Subotica, która oferuje przyjezdnym wiele zabytków i secesyjną architekturę miasta razem z pałacem Reichla i monumentalną synagogą. Ponieważ miasto leży na północy Serbii idealnie nadaje się na pierwszy turystyczny przystanek na drodze z Polski.

  Będąc w Serbii należy odwiedzić także Stari Ras, który był pierwszą stolicą średniowiecznego państwa serbskiego, aż do XIV wieku. W dolinie Raszki znajduje się jeden z najcenniejszych serbskich klasztorów – Spoćani ufundowany w XIII wieku przez króla Urosza I jako mauzoleum dla królewskiej rodziny. Popadający w ruinę i odrestaurowany w XX wielu klasztor należy obecnie do światowego dziedzictwa UNESCO.

  Serbia to nie tylko wielokulturowe zabytki i architektura. To także piękno przyrody i liczne parki narodowe podkreślające bałkański klimat. W jej zachodniej części znajduje się założony w 1981 roku Park Narodowy Tara. Na obszarze 220 km2 rozciągają się dzikie góry, płaskowyże i głębokie doliny rzeczne, oraz znajduje się najkrótsza rzeka świata mająca zaledwie 365metrów długości. We wschodniej części Serbii przy granicy z Rumunią znajduje się z kolei Park Narodowy Djerdap obejmujący 100 kilometrowy odcinek doliny Dunaju, co czyni go najdłuższym kanionem rzecznym Europy. Na wysokiej skale nad przełomem Dunaju spotkać można XIV wieczną twierdzę Golubac, pod którą zginął polski rycerz Zawisza Czarny, co upamiętnia umieszczona tam pamiątkowa tablica.