Bratysława – słowacka stolica z węgierskimi korzeniami

Bratysława

Bratysława nigdy nie będzie tak sławna jak stolica Czech – Praga, ale jest równie interesującym miastem, w którym z powodzeniem można spędzić wspaniały weekend i nie tylko. Co więc można ciekawego zobaczyć w Bratysławie?

Bratysława ma bardzo ciekawe korzenie. Przede wszystkim sama nazwa miasta pojawiła się dopiero w 1918 roku, wcześniej Bratysława była Preszburgiem lub Pressburgiem, bo obydwie nazwy funkcjonowały równolegle i stanowiła węgierską stolicę przez blisko 200 lat. Miasto było świadkiem wielu wydarzeń historycznych i koronacji królewskich głów.

Co w Bratysławie warto zwiedzić?

Przede wszystkim zabytkową Katedrę św. Marcina i ciekawy zamek na wzgórzu. Bratysławska starówka jest niezwykle urokliwa, zwłaszcza, że jej zabytkowe uliczki ciągną się pod samym zamkiem. Wśród nich najbardziej malownicze są ulica Baštová, która jest najwęższą w mieście oraz Panská. Przechadzając się tą drugą można obejrzeć liczne barkowe kamienice i pałace. Ale Bratysława to nie tylko zabytkowa starówka. Jej niewątpliwym oryginalnym akcentem są urokliwe postacie z brązu, które świadczą o poczuciu humoru Słowaków. Warto więc zatrzymać się przy Cumilu, który wynurzając się z ulicznego kanału zagląda bez pardonu paniom pod sukienki. Jeśli dopadnie nas trud zwiedzania, musimy koniecznie zawitać do bratysławskich kawiarni, gdzie siedząc pod parasolem można z powodzeniem poczuć wiedeńską atmosferę eleganckiego i wysublimowanego miasta. A warto przy tym pamiętać, że Wiedeń leży tylko 67 kilometrów od Bratysławy.

Deptaki Bratysławy

Turyści przyjeżdżający do Bratysławy miło mogą spędzić czas spacerując licznymi deptakami umiejscowionymi wzdłuż brzegów Dunaju, nad którym stolica Słowacji jest przecież położona. Bratysława to także miasto Mozarta. Mały 6-letni Mozart dawał pierwsze popisy swoich zdolności dla cesarzowej Marii Teresy w pałacu Pálffych, gdzie dzisiaj znajduje się Galéria mesta Bratislavy, ul. Panská 19.

Z wysoka

Bratysława to miasto, które mozna podziwiać z góry. Ma bowiem trzy świetne punkty widokowe. Pierwszym jest Wieża Koronacyjna bratysławskiego zamku. Drugim miejscem jest klub na moście nad Dunajem. Miejsce jest jak rodem z Gwiezdnych Wojen i przypomina kosmiczny spodek i nazywa sie nie inaczej jak UFO. Znajduje sie także w oryginalnym miejscu na pylonie Mostu Narodowego Powstania Słowackiego. Natomiast trzecim miejscem jest obrotowa restauracja na wieży telewizyjnej na Kamziku – relikt czasów komunistycznych, ale też ciekawe miejsce.

Bratysława jest miejscem magicznym. Jeśli ktoś szuka w niej wielkomiejskiego gwaru – znajdzie go, jeśli szuka wytchnienia – także w tym miescie może zaznać odpoczynku. To miasto kontrastów – połączenia wspólczesności z historią żywą na każdym kroku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz