Co warto zobaczyć w Słowackim Raju?

Słowacki Raj

Jeśli szukamy turystycznego raju, to na pewno znajdziemy go na Słowacji. Czym jest Słowacki Raj? Co można w nim zobaczyć i co można zwiedzić?

„Słowacki Raj” to nic innego jak park narodowy. Znajduje się we wschodniej części Słowacji. Ten region Słowacji jest chroniony od 1964 roku. W 1988 roku zgodnie z decyzją władz Słowackiej Republiki został przemianowany na park narodowy. Słowacki Raj zajmuje powierzchnię blisko 142 kilometrów kwadratowych. Jest to charakterystyczny region, który znajduje sie w Karpatach Zachodnich, w łańcuchu Rudaw Słowackich.

Najwyższym wzniesieniem na terenie parku narodowego jest Havrania skala o wysokości 1153 m n.p.m.. Na terenie Słowackiego Raju można podziwiać między innymi Doliny przełomowe Hornadu i jego dopływów. Znajdują sie tutaj liczne i przepiękne jaskinie krasowe. Najbardziej znaną jaskinią jest Dobszyńska Lodowa. Poszukując kanionów natrafimy na takie miejsca jak Velky i Maly Sokol, Sucha Bela czy Kysel. Słowacki Raj to także piękne rozpadliny i wodospady Velky, Zavojovy. Na terenie tego parku narodowego znajduje się także rzadka roślinność alpejska m.in. szarotki.

Co naprawdę warto zobaczyć?

Słowacki Raj to ogromny teren, niezwykły. Ale warto wybrać kilka szczególnych dla niego miejsc, by poczuć odmienność tego miejsca. Po prierwsze Słowacki Raj nie istnieje bez Dobszyńskiej Lodowej Jaskini. Jest tojedna z najciekawszych jaskiń na terenie Słowacji. Znajdziemy tutaj bogatą szatę lodowę. Grubość pokrywy lodowca sięga 22 metrów. A długość wszystkich podziemnych korytarzy wynosi blisko półtora kilometra. Jeśli lubimy punkty widokowe, nie możemy pominąć Havrani skali, który jest najbardziej znanym i najczęściej uczęszczanym punktem widokowym. Widać z niego doskonale Słowacki Raj, Niżne Tatry i Tary Wysokie.

Kysel jest najpiękniejszą rokliną o długości 1,5 km. Nie można pominąć kanionu – przełomu Hornadu o długości 16 km i głębokości ścian dochodzącej nawet do imponujących 300 metrów. Ciekawym ośrodkiem sportów wodnych jest Palmcanska Masa. To specyficzne i urokliwie położone jezioro zaporowe. Obok wodospadow możemy przejść trasą turystyczną zwaną Sokolia Dolina.

W Słowackim Raju można znaleźć wiele atrakcji i przepięknych widoków. Dlatego warto odwiedzić tę część Słowacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz