Demianowska Dolina – atrakcje turystyczne

Demianowska Dolina

Demianowska Dolina , w języku słowackim Demänovská Dolina, to jeden z przepięknych zakątków Niżnych Tatr na Słowacji. Ta dolina znana jest jednak nie tylko ze wspaniałych widoków czekających tutaj na turystów o każdej porze roku, ale również ze względu na doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Czeka również dobrze rozbudowane zaplecze noclegowe. To tutaj można spędzić udane wczasy!

Demianowska Dolina – położenie

Demianowska Dolina zlokalizowana jest w zachodniej części Niżnych Tatr, od strony północnej głównego grzbietu. Liczy sobie około 15 kilometrów długości i ma około 47 metrów kwadratowych powierzchni. Otaczają ją takie między innymi takie wzniesienia jak Krúpova Hala (1922 m n.p.m.), Chopok (2024 m n.p.m.), Dziumbier (2043 m n.p.m.), Deresze (2004 m n.p.m.), Bôr (1888 m n.p.m.) czy Sina (1560 m n.p.m.).

Turystyka na cały rok i jeszcze dłużej

W Demianowskiej Dolinie atrakcje dostępne są dla turystów przez cały rok. Można poświęcić się tutaj zarówno górskim wędrówkom, jak i zrelaksować się w Spa w jednym z ośrodków noclegowych. Zapierające dech w piersiach krajobrazy są dużą zaletą Doliny Demianowskiej, dlatego czas tutaj spędzony jest zawsze niezapomniany.

Wśród głównych atrakcji turystycznych Demianowskiej Doliny znajdują się:

  • Demianowska Jaskinia Wolności (słow. Demänovská jaskyňa Slobody)
  • Demianowska Jaskinia Lodowa (słow. Demäňovská jaskyňa ľadová)
  • ośrodek narciarski Jasná
  • szczyt Chopok
  • szczyt Dziumbier
  • szczyt Deresze

Niesamowita jaskinia Wolności

Demianowska Jaskinia Wolności należy do systemu Jaskiń Demianowskich zlokalizowanych w Niżnych Tatrach. Jaskinia była odkryta dopiero w 1921 roku, a od 1924 roku jest ona udostępniona dla turystów. Została ona wytworzona wskutek działalności podziemnych wód potoku Demianówki. Jaskinia Wolności zajmuje 6 poziomów, a długość jej korytarzy to niemalże 9000 metrów. To tutaj podziwiać można wspaniałe formy krasowe – różnokolorowe nacieki, jaskiniowe perły w Dużym Domu, jeziorka w Różowym Domu oraz Kamienne Słonko w Skarbcu, także pokryte szronem stalaktyty. Piękno podziemia jest tutaj dodatkowo podkreślone przez efektowne oświetlenie.

Przepiękna jaskinia Lodowa

Demianowska Jaskinia Lodowa również zaliczana jest do ciągu Jaskiń Demianowskich. Warto ubrać się cieplej, wybierając się właśnie do tej jaskini – jak sama jej nazwa wskazuje, trzeba przygotować się na niższe temperatury. Długość Jaskini Lodowej to około 1,9 kilometra, z czego tylko około 540 metrów jest udostępnione turystom. Zwiedzający rozpoczynają poznawanie jaskini od Korytarza Niedźwiedzi, potem przechodzą do Domów Białego i Halaša, Czarnej Galerii oraz do Domu Pagod. Można także zobaczyć Duży Dom i Dom Seniora, które nawet w porze letniej zadziwiają niską temperaturą około 0 stopni Celsjusza. Za sprawą wody Jaskinia Lodowa obfituje w liczne formacje – lodowe stalagmity i stalaktyty, lód podłogowy na dnie.

Cudowny ośrodek narciarski Jasná

Jasná Chopok jest największym ośrodkiem narciarskim znajdującym się na Słowacji. Położony jest on około 16 kilometrów od miejscowości Liptowski Mikułasz, w Dolinie Demianowskiej, u podnóży szczytu Chopok. Ośrodek należy do Parku Narodowego Niżne Tatry, który obejmuje całą Dolinę, a także Jaskinię Lodową i Jaskinię Wolności. Ośrodek dzieli się na część Jasná – Chopok Północ oraz Jasná – Chopok Południe. Na amatorów białego puchu czeka tutaj 28 wyciągów, 4 trasy trudne, 14 średnio-trudnych i 13 łatwych. Dodatkowo można również skorzystać z tras przeznaczonych dla narciarzy biegowych, snowparku oraz ze Spa.

Szczyty Chopok, Dziumbier, Deresze

Chopok, Dziumbier, Deresze to szczyty, które dumnie wznoszą się w Tatrach Niżnych na Słowacji. Są chętnie wybierane przez amatorów turystyki górskiej. Przez Chopok przechodzi szlak turystyczny Cesta hrdinov SNP (Szlak Bohaterów SNP), można również z niego dostać się granią na okoliczne szczyty Dziumbier i Deresze. Pod kopułą szczytową Chopoka znajduje się schronisko turystyczne Kamienna Chata, które nazywane jest potocznie Kamienką. W te rejony można również dostać się kolejką gondolową.

Demianowska Dolina to wspaniałe miejsce do wypoczynku o każdej porze roku – na turystów czeka tutaj mnóstwo atrakcji. Jeżdżenie na nartach, wspinaczki na szczyty Tatr Niżnych, zwiedzanie tajemniczych Jaskiń Lodowej i Wolności, relaks pośród pięknej przyrody – tutaj nie można się nudzić nawet przez chwilę!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz