Mała Fatra

Mała Fatra

Jeżeli szukamy malowniczego miejsca, w którym możemy aktywnie spędzić wolny czas powinniśmy zastanowić się nad wyprawą do Małej Fatry. Jest to niezwykłe pasmo górskie znajdujące się na Słowacji w Karatach Zachodnich. Jakie atrakcje tam na nas czekają?

Przede wszystkim szlaki górskie. Korzystając z nich można podziwiać piękne widoki ze szczytów takich jak na przykład: Suchy (1468 m), Maly Krivan (1671 m), Velky Krivan (1709 m), Chleb (1647 m) czy tez Stoh (1608 m). Oczywiście różne szlaki mają różne stopnie trudności więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Inna atrakcją jest narciarstwo. Małą Fatra jest bardzo dobrze zagospodarowana pod tym względem. Jeżeli jesteśmy fanami narciarstwa zjazdowego to świetne miejsce dla nich, ponieważ właśnie tu często organizowane są zawody. Jedne z głównych ośrodków narciarstwa to: Martinské hole w Luczańskiej Fatrze, Vrátna dolina w Krywańskiej Fatrze oraz Malá Lučivná.

Ciekawe jest również to, że prawie cały obszar Małej Fatry to Park Narodowy. Mała Fatra jest bardzo bogata w różnorodną faunę i florę. Można tu spotkać przedstawicieli: kostrzewa tatrzańskiego, goździka lśniącego, sasanki słowackiej, pomurnika, orła przedniego, orlika krzykliwego, krogulca oraz sokoła wędrownego (łącznie około 120 gatunków ptaków).

Kolejną świetną atrakcją jest wspaniały wodospad Szutowski. Woda opada z wysokości 30m. Znajduje się on na rzece Szut w Szutowskiej doline Kriwańskiej Małej Fatry.

Podróżując po Małej Fartrze możemy znaleźć również Cmentarz Ofiar Gór. Pochodzi z 1998r. jako upamiętnienie osób, które straciły tam życie. Jest również przestrogą, żeby w górach być ostrożnym oraz traktować je z szacunkiem. Możemy się tego dowiedzieć z napisu, który znajduje się w małej kapliczce: „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu” co znaczy „Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze”.

Nieopodal znajdują się ciekawe ruiny grodu Streczno. Większa jego część została zbudowana już w 14 stuleciu. W 1698r. większa jego część została zniszczona. Jednak ostatnimi czasy dokonano jego rekonstrukcji i jest teraz dostępny dla zwiedzających.

Bardzo ciekawym obiektem jest również Betlejem Słowackie. Jest to dość duża ruchoma szopka, która przedstawia sceny z życia Słowaków. Wszystko to obywa się na tle zabytkowych kościołów i zamków co powoduje, że jest to naprawdę niebywałe zjawisko, które na pewno warto zobaczyć.

Tak więc jeżeli wybieramy się na ferie lub wakacje warto rozważyć wyjazd do Małej Fatry. Atrakcji na pewno nam nie zabraknie.