Niskie Tatry – ciekawe miejsca

Niskie Tatry

Słowacka strona Tatr ma do zaoferowania tak samo wiele, a może i więcej niż zatłoczone polskie góry, a wszystko na wyciągnięcie ręki zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy. Warto więc wybrać się w te piękne miejsca i samemu przekonać, że nie tylko nasze Tatry są dobrym miejscem na wakacyjny czy zimowy wypoczynek.

Ulubionym miejscem turystycznym dla miłośników gór są po stronie słowackiej Tatry Niskie nazywane przez miejscowych Niżne Tatry. Do najpopularniejszych i najwyższych tam szczytów zalicza się: Dumbier, Chopok i Kralowa Hola. Wzniesienia te są idealnym miejscem widokowym na wszystkie tereny górzyste i doliny Słowacji, a także oferują wiele możliwości turystycznych zarówno dla mniej jak i bardziej doświadczonych wędrowców górskich. Popularnym szlakiem turystycznym w Niżnych Tatrach jest trasa prowadząca na szczyt Dumbier, oraz szlak do Chaty Kamiennej, która jest jednocześnie trzecim najwyżej położonym schroniskiem w Słowacji i mieści się na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza. Schronisko jest otwarte dla turystów i oferuje gastronomię, noclegi, a także liczne pamiątki z wycieczki.

Niżne Tatry to oprócz najpopularniejszych szczytów także piękne doliny i liczne jaskinie otwarte dla turystów chcących przespacerować się kilometrami wydrążonych wewnątrz gór korytarzy. Do najbardziej znanej w Słowacji jaskini naciekowej zalicza się Jaskinię Wolności nazywaną przez miejscowych Jaskinią Slobody ukształtowaną przez różnorodne formy krasowe. W jej dolnej części płynie rzeka Demianowka, a do zwiedzania turystom udostępniono około 2 kilometrów skalnych korytarzy. Drugą co do popularności jest Jaskinia Lodowa, która pochwalić się może pięknymi dla oka lodowymi formami oraz wodospadami, a turystom chcącym odwiedzić jej mroźne zakamarki udostępniono 700 metrów korytarzy. Ciekawym miejscem Niżnych Tatr jest także Dolina Demianowska, której dolna część przypomina dolomitowo-wapienny kanion, a górną tworzy granitowe podłoże. Jest to również pełne uroku miejsce turystyczne i nie brak tu także jaskiń dla miłośników spacerów po wydrążonych skalnych korytarzach.

W Niżnych Tatrach znajduje się także wiele ośrodków narciarskich co z pewnością ucieszy miłośników sportów zimowych. Do najpopularniejszych zaliczyć można największy tego typu ośrodek  Chopok, a także nieco mniejsze, ale też chętnie odwiedzane: Liptovsky Jan, Donovaly czy Certovica.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz