Trenczyn zabytkami stoi

Zamek w Trenczynie

Trenczyn jest jednym z najbardziej znanych słowackich miast. Znajduje się tutaj przepiękny zamek, który znany jest niemal na całym świecie.

Trenczyński zamek został zbudowany na stromym, ale bardzo wysokim urwisku. Jego bryła góruje nad miastem. Jest także największą atrakcją i najważniejszym zabytkiem słowackiego Trenczyna. Warto więc zwiedzić ten zabytek i z Wieży Mateusza podziwiać niezwykłe widoki – panoramę miasta i okolic. Co ciekawego zobaczymy na zamku? Przede wszystkim na jego dolnym dziedzińcu znajduje się zabytkowa i legendarna studnia miłości. Tu warto wysłuchać romantycznej legendy o kochankach. A byli nimi Omar i Fatima.

Jeśli zwiedzimy zamek, wybierzmy się do centrum miasta. Turyści zwiedzają tu Wieżę Miejską, która należy do Dolnej Bramy. Dolna Brama została wybudowana w XV wieku. Była jednym z elementów miejskich fortyfikacji. Wchodziło się przez nią na Plac Pokoju. Wieża Miejska to sześciopiętrowa budowla o 32 -metrach wysokości.

Ciekawym miejscem, jakim może pochwalić się Trenczyn, jest Dom Kata, w którym prawdopodobnie w XVI wieku mieszkał kat miejski oraz znajdowało się więzienie miejskie. Obecnie są tu organizowane wystawy, a budynek znajduje się pod jurysdykcją muzeum miejskiego. W Trenczynie warto zwiedzić synagogę z 1913 roku, którą zaprojektował berliński architekt Richard Scheibner. I w zasadzie to tyle z ciekawostek zabytkowych słowackiego Trenczyna.

Historii słów kilka

Trenczyn znajduje się w dolinie rzeki Wag. Początek miastu dali najprawdopodobniej Rzymianie. Świadczy o tym chociażby inskrypcja, ktora znajduje sie na ścianie skały zamkowej. Inskrypcja została wyryta na pamiątkę zwycięstwa nad Kwadami, co miało miejsce w 179 roku n.e.. Pierwsza pisemna informacja o mieście pochodzi z 1111 roku. Miasto najszybciej się rozwijałao za panowania Matusza Czaka, który posiadał około 30 słowackich zamków i był niekwestionowanym władcą Słowacji. W średniowieczu Trenczyn stał się miastem. Uzyskując odpowiednie przywileje i prawa. A za panowania króla Zygmunta Luksemburskiego w XV wieku Treznczyn stał się wolnym miastem królewskim. W XIX wieku Trenczyn był ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowm.