Wielka Fatra

Wielka Fatra

Jak najlepiej połączyć wypoczynek z aktywnością? Odpowiedź brzmi – odwiedzić Wielką Fatrę. Gdzie się znajduje i jakie kryje atrakcje?

Wielka Fatra jest to pasmo górskie, które mierzy około 40 kilometrów, znajduje się w Karpatach Zachodnich na Słowacji. Największe szczyty Wielkiej Fatry to, między innymi: Ostredok mierzący 1592 m n.p.m., Frčkov – 1585 m n.p.m., Krížna – 1574 m n.p.m. czy też Rakytov 1567 m.n.p.m. Aż osiem szczytów ma powyżej 1500 m.n.p.m.

Jednak nie tylko dla szczytów warto odwiedzić Wielką Fatrę. Turystów przyciągają również Doliny Gaderska i Błotnicka. Obie są bardzo ciekawe za względu na swoją budowę –przypominają kanion. Po za tym odznaczają się bardzo ciekawą i bogatą florą oraz rzadkimi gatunkami fauny. Ponadto w Dolinie Błotnickiej znajduje się tak zwane okno skalne. Jest to otwór w ścianie skalnej, który przypomina okno. Obie doliny łączy szlak turystyczny prowadzący do masywu wapiennego nazwanego Gruba. Właśnie tam znajduje się jaskinia Mažarná czyli największa jaskinia Wielkiej Fatry, która niestety nie jest dostępna dla zwiedzających.

Koniecznie powinniśmy również zajrzeć na Skałe Kurucka. Znajdziemy tam tak około sześćdziesięcio metrowy wodospad Brankowski. Szczególnie zimą jest to bardzo ciekawy obiekt, ponieważ cały zamarza tworząc z krajobrazem wokół niesamowity efekt. Jest przyrodniczym narodowym zabytkiem od 1980 roku.

Kolejnym ciekawym zabytkiem przyrodniczym (od roku 1952) są również Doggerskie skały. Znajdują się nieopodal Revucke Nivy. Ich wyjątkowość polega na tym, że są przykładem naturalnej erozji.

Odwiedzają Wielką Fatrę warto też rozejrzeć się wokół niej. I tak na przykład na wschód od Martina, pomiędzy Turczianskou kotliną i Wielką Fatrą możemy znaleźć ruiny grodu Sklabinia. Wzmianki historyczne o tym grodzie pochodzą aż z 13 stulecia.

Niedaleko w Jahodnickych Hajok znajduje się również Muzeum Wsi Słowackiej. Jest to jedno z większych muzeów na Słowacji, które zajmuje się przyrodą. Wyjątkowość tego miejsca polega nie tylko na rekwizytach, takich jak na przykład pierwotne narzędzia, ale zobaczymy tu również pokazy tradycyjnych rzemiosł oraz gwary.

Nie będziemy mieli również problemu z noclegiem, ponieważ wokół znajduje się wiele miejscowości z możliwością wynajęcia noclegu.