Zamek Orawski – perła na skale

Zamek Orawski

Jeden z najbardziej urokliwych słowackich zamków znajduje się w miejscowości o nazwie Orawskie Podzamcze. Wzniesiono go na skale wysokiej na 112 metrów. Poniżej przepływa rzeka Orawa. Zamek w Orawie od granicy z Polską dzieli zaledwie kilkadziesiąt kilometrów.

 Początkowo zamek w Orawie był grodem żupnym i stanowił siedzibę bogatych orawskich szlachciców, do których należała większość tamtejszych terenów. Przypuszcza się, że zamek wzniesiono w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się stary drewniany gród. Zamek, pod kamienną już postacią cechował się stylami romańskim i gotyckim. W kolejnych latach, przy przebudowach, style te zmieniono na renesansowy oraz neogotycki.

W obecnej formie na zamek w Orawie składa się kompleks budowli. Odwzorowują one kształt skały, na której zostały wzniesione. Poprzez kolejne wieki zamek zmieniał właścicieli. W formie, w jakiej można go podziwiać do dziś,  pozostawili go właściciele z rodu Thurzo. Działo się to na początku XVII wieku. Ówczesna przebudowa była imponująca i przeprowadzona z wielkim rozmachem.

Kolejni zarządcy zamku nie dbali już o niego z takim zaangażowaniem. Zamek w Orawie zaczął niszczeć, ale prawdziwa katastrofa przyszła dopiero w roku 1800. Pożar dokończył dzieła zniszczenia. W takim stanie zamek pozostawał przez półtora wieku. Po drugiej wojnie światowej zaczęto wykonywać na nim prace rekonstrukcyjne. Zamek został uratowany przed ostatecznym zniszczeniem.

Dzisiaj w skład kompleksu zamkowego wlicza się górny, średni i dolny zamek, pałace, wieże i fortyfikacje. Niemałą atrakcję dla turystów stanowi połączenie tunelu z trzema bramami wejściowymi. Pod wspomnianym tunelem mieszczą się korytarze. W zamkowych komnatach stworzono siedzibę Orawskiego Muzeum. Ekspozycje są naprawdę imponujące. Znajdziemy tam zbiory z dziedziny archeologii, dział przyrodniczy czy etnograficzny. Coś dla siebie znajdą też oczywiście miłośnicy historii. Zamek w Orawie i jego zwiedzanie nie należą do nudnych, ponieważ dla turystów organizuje się wiele atrakcji, jak na przykład nocne zwiedzanie połączone z inscenizacjami i odgrywanymi scenkami.

Zamek w Orawie zachwyci i starszych i młodszych. Warto go odwiedzić, zwłaszcza że znajduje się tuż za naszą południową granicą. Nie trzeba więc odbywać dalekich podróży, aby zwiedzić jakieś wyjątkowe miejsce.