Zamek Spiski – kolos uratowany przed zagładą

Spiski Zamek

Spiski Zamek to największy kompleks zamkowy Słowacji i jeden z największych w całej Europie. Jego powierzchnia mierzy ponad 41 tysięcy metrów kwadratowych.

Historia Zamku Spiskiego sięga XII wieku. Początkowo spełniał rolę twierdzy granicznej. Trzy wieki później zmieniono jego charakter i – zgodnie z wolą nowego właściciela szlacheckiego pochodzenia – stał się reprezentacyjną siedzibą. Dobudowano wówczas pałac, kaplicę św. Elżbiety oraz rycerską salę. W jednej z zamkowych komnat przyszedł na świat syn szlachcica – Jan, który kilkadziesiąt lat później został królem Węgier.

W kolejnych stuleciach spiski zamek przechodził z rąk do rąk kolejnych szlacheckich rodów. Na przełomie XVII i XVIII wieku po raz ostatni go rozbudowano. Pod koniec XVIII wieku na zamku wybuchł potężny pożar, który strawił znaczną część budowli. Od tego czasu spiski zamek regularnie przemieniał się w coraz to większą ruinę. W połowie XX wieku ostatni właściciele definitywnie wynieśli się z kompleksu. Kilkanaście lat po tym wydarzeniu zamek został mianowany Narodowym Pomnikiem Kultury. Prace konserwatorskie, przeprowadzane sukcesywnie w ciągu kolejnych lat zapobiegły definitywnej zagładzie zamku. Zabezpieczono podłoże kompleksu oraz wzmocniono pozostałości fortyfikacji.

Obecnie spiski zamek cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Pierwszym punktem zwiedzania jest dziedziniec środkowy. Istnieje tam możliwość zjedzenia posiłku czy zakupienia pamiątek. Od tego momentu zwiedzającym towarzyszy przewodnik. Przebycie całej trasy zajmuje około godziny. W tym czasie turyści poznają burzliwe dzieje zamku. Spiski zamek mieści też ekspozycję Muzeum Spiskiego, której tematyką jest właśnie historia kompleksu oraz prezentacja broni średniowiecznej. Jednak chyba najciekawszym obiektem jest wieża zamkowa, z której rozpościera się cudowny widok. Można z niej podziwiać ruiny zamku oraz malownicze okolice.

Jeśli więc ktoś szuka pomysłu na weekendowy wypad do naszych południowych sąsiadów, nie powinien być rozczarowany wizytą na Zamku Spiskim. Najlepszą rekomendacją będzie chyba fakt, że zamek w 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A oprócz samego zamku również jego piękne i malownicze okolice zasługują na uwagę i na odwiedziny.