Debreczyn

Debreczyn

Miasto jest swoistą perełką na wschodzie Węgier. W odróżnieniu od wielu innych miejsc przyciągających turystów, nie ma tu zbyt wielu zabytków czy miejsc do zwiedzania. Jest za to niepowtarzalny klimat i atmosfera. Dlatego też Debreczyn jest idealnym miejscem na wczasy w ciszy i spokoju. Nie oznacza to jednak, iż w mieście nie ma co robić. Wręcz przeciwnie.

Jednym z miejsc które koniecznie trzeba zobaczyć jest Park Narodowy Hortobagy. Znajduje on obszar ponad 80.000 hektarów, na których można zobaczyć regionalny step. Jest to dość niezwykłe, iż duży obszar  płaskiego terenu, z zamieszkującymi go zwierzętami stał się tak ważny, że wpisano go nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Niewątpliwie jednak, miejsce to jest unikatowe, zobaczyć tu można prawdziwą Pusztę.

W samym mieście warto zwiedzić Wielki Kościół Protestancki, który jest największym tego typu obiektem na Węgrzech. Jest to również miejsce historyczne, to właśnie tutaj, podczas rewolucji w 1848 roku, ogłoszono Węgierską Deklarację Niepodległości.

Dla fanów sportu, a w szczególności piłki nożnej, obowiązkowym miejscem do zobaczenia w mieście jest Stadion Nagyerdei, który został otwarty 1 maja 2014roku i może pomieścić ponad 20.000 widzów.

Będąc w mieście warto przespacerować się po Ulicy Targowej (Piac utca), jednej z głównych ulic miasta, która swą nazwę zawdzięcza jarmarkom, które się tutaj odbywały.

Co ciekawe, można powiedzieć że Debreczyn jest odpowiednikiem polskiego Torunia, ponieważ słynie ono z przepysznych pierników.

Miasto słynie również z licznych basenów i kąpielisk. Najsłynniejszym miejscem wodnego relaksu, jest kompleks Aquaticum, posiadający baseny pływackie, sauny i wody termalne. Ponadto,  kilkanaście kilometrów od Debreczyna znajduje się inne uzdrowisko ze słynnymi basenami –Hajdúszoboszló.

Warto również zobaczyć jedną z najstarszych uczelni w Europie Środkowej – Uniwersytet im. Lajosa Kossutha. W mieście znajduje się również ogród botaniczny (Botanikus Kert), zoo i wesołe miasteczko. Ponadto, dwa razy do roku, na wiosnę i jesienią, w mieście odbywają się festiwale folklorystyczne, na których można zapoznać się nie tylko z regionalną kulturą, ale i wyjątkowymi smakami okolicy.