Eger

Eger baseny

Najsłynniejszym wyrobem, z którego miasto jest słynne nie tylko w kraju ale i za granicą, bez wątpienia jest wyśmienite wino. Ze względu na barwną historię, w mieście można zaobserwować budynki z różnych epok i kultur. Dość dobrze wkomponowany w panoramę miasta jest minaret, pozostałość po tureckiej okupacji miasta w XVI i XVII wieku.  Co ciekawe, w historię Egeru wplata się również polski akcent. W trakcie drugiej wojny światowej, w mieście znajdował się obóz dla internowanych oficerów z Polski.

Jednym z najważniejszych zabytków Egeru jest neoklasycystyczna bazylika archikatedralna św. Jana Apostoła i Ewangelisty, św. Michała Archanioła i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W mieście znajduje się wiele świątyń, jednak ta nie ma sobie równych. Pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku świątynia,  z uwagi na 40-to metrową kopułę, bazylika jest widoczna z daleka. Dodatkowo, niesamowite wrażenie stwarzają 17-to metrowe kolumny w stylu korynckim i niesamowite rzeźby świętych.

Miasto jest znane głównie ze słynnych wód termalnych. W Egerze znajduje się wiele kąpielisk i basenów.  Ponadto, w kilka kilometrów od miasta, znajduje się Egerszalok, miejsce uchodzące za węgierskie Pammukale, ze względu na imponujące wapienne tarasy wypełnione wodami leczniczymi.

W samym Egerze warto zobaczyć również pochodzący z XIII wieku zamek, w którym znajduje się również muzeum. Warto zwrócić uwagę na barokowy kościół minorytów, ciekawy ratusz miejski czy serbską cerkiew, pochodzącą z XVIII wieku.

Niemniej jednak, najsłynniejszym budynkiem miasta jest chyba zabytkowe Liceum Karola Eszterhazyego, pochodzące z XVIII wieku. Pierwotnie miał to być uniwersytet, lecz z powodu sprzeciwu władcy, miasto stało się posiadaczem wspaniałego liceum. Do budynku szkoły przylega obserwatorium astronomiczne z wciąż działającym peryskopem Specula. W jego wnętrzu znajdują się zabytkowe dokumenty, kodeksy i rękopisy, w tym również i oryginalny list napisany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Przebywając w mieście, nie można oczywiście zapomnieć o lokalnych winnicach. W całej okolicy można zauważyć krzewy winorośli i przyjrzeć się sposobom produkcji wyśmienitego wina.