Historia powstania i najważniejsze miejsca Budapesztu

Budapeszt parlament

Jest jedną z najpiękniejszych stolic europejskich, którą rocznie odwiedza ponad dwa miliony zagranicznych turystów. To miasto położone nad rzeką Dunaj, zajmuje powierzchnię ponad 525 kilometrów kwadratowych. Obecnie zamieszkuje je około 1,7 mln osób, co powoduje, że jest to jedno z najbardziej zaludnionych miast europejskich. Budapeszt, bo o nim mowa jest miejscem, które każda osoba pasjonująca się podróżami i zwiedzaniem powinna odwiedzić. Odnalezione przez archeologów, pierwsze ślady osad ludzkich na terenie miasta, pochodzą z  epoki kamienia łupanego. Jednak według historyków, miejscowość Buda powstała w miejscu dawnego grodu rzymskiego, noszącego nazwę Aquincum. Co do samej nazwy nie ma zgodności. Według niektórych badaczy, nazwa Buda pochodzi od imienia brata wodza Hunów. Inni z kolei twierdzą, że słowo buda, związane było ze słowiańskim określeniem wody. Buda usytuowana na prawobrzeżnej stronie Dunaju, przez wiele stuleci była odrębnym miastem. Podobnie zresztą jak Peszt, leżący na lewym brzegu rzeki, którego nazwa prawdopodobnie również pochodzi od słowiańskiego słowa, oznaczającego jaskinię lub pieczarę.

Ze względu na położenie, oba miasta od XIX wieku, zaczęto określać wspólną nazwą Peszt-Buda. Taka kolejność w nazewnictwie nie była przypadkowa i związana była z rangą obu miast.  Pierwsze z wymienionych, jako stolica kraju uznawane było bowiem za ważniejsze. Po połączeniu obu miast w 1872 roku, nazwę Peszt-Buda zastąpiono łatwiejszą do wymówienia dla Węgrów nazwą Budapeszt.

Okres największego rozwoju Budapesztu przypadł na XIX wiek. W tym czasie znacznie wzrosła liczba mieszkańców, zaczęły powstawać liczne bulwary i parki. Dużym ciosem dla metropolii był rozpad Austro-Węgier po I wojnie światowej i przejęcie władzy przez komunistów. Z kolei rezultatem II wojny światowej było zniszczenie wszystkich mostów na Dunaju, przez uciekających żołnierzy armii niemieckiej. Największą liczbę mieszkańców odnotowano w połowie lat 80-tych XX wieku, kiedy to w Budapeszcie mieszkało ponad 2 mln osób. Obecnie ranga stolicy Węgier nie jest już tak duża, jak w okresie największego rozkwitu, gdy miasto konkurowało z Wiedniem. Jednak nadal warto je odwiedzić, ze względu na wiele atrakcji turystycznych.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Budapeszcie przez turystów jest budynek parlamentu. Jego budowa rozpoczęła się po połączeniu Budy i Pesztu i trwała blisko 20 lat. Znajduje się w nim 691 pomieszczeń, w których aktualnie mieszczą się niemal wszystkie instytucje rządowe i gabinety ministerstw. Budynek wybudowany w stylu neogotyckim, zachwyca wielkością i rozmachem. Jego całkowita powierzchnia wynosi 17 000 metrów kwadratowych, a do budowy zużyto 40 kg złota oraz pół miliona kamieni szlachetnych.

Odwiedzając Budapeszt warto również zobaczyć Zamek Królewski, który został odbudowany po zniszczeniach spowodowanych II wojną światową. W jego wnętrzu dodatkowo znajdują się liczne muzea, związane z historią Budapesztu. W pobliżu znajduje się most łańcuchowy wybudowany w XIX wieku, będący pierwszym stałym połączeniem obu miast Budy i Pesztu.

Miasto, poza licznymi zabytkami, słynie przede wszystkim z licznych miejsc rozrywki. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim Park Pomników oraz ogród zoologiczny powstały w 1866 roku. Chlubą Budapesztu jest także oceanarium, jedno z największych w Europie, którego powierzchnia wynosi około 3 000 metrów kwadratowych.  Osoby zmęczone zwiedzaniem mogą zrelaksować się, zażywając kąpieli w wodach termalnych. Dostępne są również kąpiele lecznicze oraz błotne. Wieczory spędzać można w licznych klubach nocnych, kinach, kasynach czy restauracjach. W tych ostatnich można zresztą spróbować tradycyjnych węgierskich potraw, takich jak leczo, gulasz lub mniej znany langos, będący rodzajem placka, smażonego na głębokim tłuszczu, serwowanego z dodatkiem śmietany, sera lub czosnku.

Budapeszt to miasto, wyjątkowe w swoim rodzaju, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Choć od połączenia Budy i Pesztu minęło blisko sto pięćdziesiąt lat, podział jest nadal zauważalny. Buda z pewnością bardziej spodoba się osobom ceniącym architekturę, piękno krajobrazu, lubiącym odwiedzać muzea. Peszt położony na drugim brzegu Dunaju jest miejscem głośniejszym, bardziej ruchliwym i zatłoczonym, gdzie skupia się życie towarzyskie mieszkańców. Wybierając się w podróż po Europie, koniecznie trzeba zajrzeć do Budapesztu, by poczuć niesamowity klimat, tej jednej z najpiękniejszych europejskich stolic.

https://lean-management.pl/pliki-do-pobrania/umowa-kupna-sprzedazy-roweru/