Jezioro Balaton – idealne miejsce na wakacje !

Jezioro Balaton

Kiedy zbliża się okres wakacyjny, większość Polaków decyduje się na wyjazd do ciepłych krajów. Niejednokrotnie wydając krocie, tylko po to, aby zagwarantować sobie cudowną pogodę i popularne atrakcje. Opuszczając nasz kontynent, zapominają o tym, jakimi cudownymi miejscami obdarowała natura naszą Europę. Bez wątpienia jedynym z nich jest Jezioro Balaton.

Balaton – dla kogo?

Balaton to największe jezioro na Węgrzech i dlatego też   często zwane „węgierskim morzem”. Jego umiejscowienie sprawa, że jest niebanalnym pomysłem na wakacyjny urlop. Bez wątpienia przybyć tu mogą rodziny z dziećmi. Dla dzieci wydzielone są czyste, bezpieczne kąpieliska. Młodzież też nie będzie się nudzić. W kurortach odbywają się liczne imprezy, w których nastolatkowie mogą poszaleć. Dla osób ceniących spokój to również idealne miejsce. Przepiękne krajobrazy, wschody i zachody słońca nad jeziorem, spacery wzdłuż Małego Balatonu i tamtejsze wina o niepowtarzalnych bukietach smakowych sprawią, że każdy będzie chciał tu wrócić. Jezioro Balaton to także istny raj dla miłośników wędkarstwa.

Siófok – największa miejscowość wypoczynkowa Jeziora

Jedną z większych atrakcji turystycznych jest w miasto Siófok. Położone jest ono na południowym brzegu jeziora. Miasto tętni życiem i określa się je mianem „letniej stolicy” Węgier. Piękna plaża, liczne hotele i restauracje, to nie jedyne atuty tego miejsca. To właśnie tu odbywają się koncerty i inne atrakcje zorganizowane. Niedaleko znajduje się rezerwat przyrody Torek. Warte zobaczenia jest także Muzeum Folwarczne czy też niesamowite Akwarium Balatońskie.

Balatonfolldvar – idealne miejsce na relaks

Będąc w okolicach, koniecznie trzeba odwiedzić wiele mniejszą miejscowość, mianowicie Balatonfolldvar. Jest to miejsce, w którym znajdziemy więcej ciszy i spokoju. Przepiękne parki i alejki stanowią idealne miejsce na spacery z rodziną czy jogging. Znajduje się tu również warty zobaczenia port jachtowy i dzielnica willowa z zabudowaniami z XIX i XX wieku. Jest to miejsce o wiele spokojniejsze niż Siófok, dlatego przyjeżdżają tu osoby, które chcę zaznać trochę ciszy i spokoju, odpocząć od hałasu, pospacerować czy zwiedzać. Bez wątpienia można tu przyjechać z małymi dziećmi, starszymi osobami czy na romantyczny pobyt we dwójkę.

Tihany

Najbardziej wysuniętym miejscem nad Jeziorem Balaton, jest półwysep Tihany. Można tam dopłynąć statkiem. Po przybyciu warto zwiedzić opactwo benedyktynów. Na wzgórzu znajduje się też jezioro, pola lawendy i Złoty Dom.

Keszthely – miejsce licznych zabytków

W okolicach Balatonu znajduje się Keszthely. Jest to jedno z najstarszych miast tego rejonu.  Można zwiedzić tu piękne barokowe budownictwo, które zawdzięczamy rodzinie Festeticów. To właśnie w Keszthely odbywa się słynny Festiwal Balatoński. Nieopodal znajduje się zamek Rezi, który koniecznie trzeba zwiedzić. Dalej znajdziemy buddyjską świątynię i Muzeum Afrykańskie.

Badascony – region produkcji wina

Treny Badascony to swoiste miejsce dla koneserów wina. To właśnie tu produkuje się prawdziwe węgierskie wina jak Szurkebardt i Keknyelu.

Uzdrowiska

Malton i jaskinia – jezioro to kolejne miejsca godne uwagi. Okolice Jeziora Balatonu, to także miejsce, w którym znajdziemy również uzdrowiska. Najpopularniejsze miejsca uzdrowiskowe są powiązane z występującymi w tych rejonach wysięków siarkowych. Pochodzą one z wygasłych wulkanów. Znajdują się także źródła termalne. W powstałych gejzerkach woda ma właściwości lecznicze, a temperatura wody sięga 38 stopni Celcjusza. Lecznicze działania przypisuje się wodzie z uwagi na zawartość siarki, radioaktywność i szlam z dna. Pomaga to osobom z problemami ruchowymi, a także cierpiącymi na reumatyzm, choroby tarczycy czy z dolegliwościami układu pokarmowego.

Balatonalmadi – miejsce dla amatorów sportów wodnych

I dla aktywnych jest też miejsce. Mowa o położonej na północnym brzegu Balatonu  Balatonalmadi. Znajdują się tu przepiękne piaszczysto kamieniste plaże i to właśnie one przyciągają turystów najbardziej!

Jezioro Balaton jest miejscem o przepięknych krajobrazach. W piękne, słoneczne dni można spędzić czas na plaży i rozkoszować się widokiem jeziora, w deszczowe natomiast można zwiedzić pobliskie zabytki, i muzea. Jezioro Balaton jest miejscem do którego może przyjechać każdy. W każdym bowiem rejonie, każdy znajdzie coś dla siebie i dzieci, jak i młodzież, tak samo osoby w średnim wieku i starsze.