Węgry – ciekawy turystycznie region

Węgry Budapeszt

Jednym z najciekawszych pod względem turystycznym państw w środkowej części Europy są Węgry. Chociaż brak tutaj majestatycznych gór czy dostępu do morza, a klimat nie przejawia śródziemnomorskich walorów to jednak wczasy w tym pięknym miejscu mogą być równie udane jak na przykład w Chorwacji czy w Bułgarii. Przed zwiedzaniem jednak tych najbardziej atrakcyjnych dla turystów miejsc, warto chociaż pokrótce przyjrzeć się historii tego państwa. Ziemie dzisiejszych Węgier już w starożytności i wczesnym średniowieczu stały się polem licznych walk i ścierania się wpływów różnych plemion. Z czasem coraz większe znaczenie zyskiwali osiedlający się tutaj Madziarowie, którym udało się ostatecznie utworzyć na Wielkiej Nizinie Węgierskiej własne państwo. Pierwsze przejawy państwowości datuje się na X wiek, kiedy to pogańskie plemiona węgierskie przyjęły chrześcijaństwo. Historia Węgier w kolejnych wiekach mocno wiązała się z Polską. W XV wieku oba państwa posiadały wspólnego króla w osobie Władysława III Warneńczyka, a w latach kolejnych węgierski tron obejmowali reprezentanci dynastii Jagiellonów. W 1541 roku za sprawą Sulejmana Wielkiego dokonał się rozbiór państwa węgierskiego. Część terenów trafiła w ręce Turków. Po dalszych walkach i układach ostatecznie władzę na Węgrzech przejęła niemiecka dynastia Habsburgów. Na skutek dążeń powstańczych Węgrów władze Cesarstwa Austriackiego zdecydowały się w 1867 roku utworzyć państwo związkowe Austro-Węgier, które przetrwało do zakończenia I wojny światowej. Wraz z jego upadkiem w 1918 roku, Węgry odzyskały niepodległość.

Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym przez turystów węgierskim miastem jest stolica kraju – położony nad Dunajem Budapeszt. Symbolem miasta stał się budynek parlamentu. Powstały na przełomie XIX i XX wieku stanowi dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych i największych budynków gmachów państwowych Europy.  Nie mniej imponujące wrażenie robi również położony wzdłuż brzegów Dunajca Zamek Królewski – znacznych rozmiarów kompleks barokowych budynków pałacowych. Pierwsze fortyfikacje zostały wzniesione na Wzgórzu Zamkowym już w średniowieczu, jednak nie dotrwały one do czasów współczesnych całkowicie ulegając zniszczeniu. Zamek w obecnej formie powstał w XVIII wieku. Obecnie udostępniony jest do zwiedzania. Warto odwiedzić zwłaszcza znajdujące się w jego wnętrzu muzeum historyczne Budapesti Történeti Muzeum. Ponadto w mieści liczne są inne muzea oraz różne obiekty związane z bogatą kulturą tego miejsca. Można podziwiać między innymi zabytkowe kościoły oraz budynki związane z obecnością w Budapeszcie Turków i kultury muzułmańskiej. Innym godnym polecenia miastem jest Debreczyn, w którym na każdym niemal kroku zetknąć się można ze sztuką przejawiającą się głównie w architekturze. Warto przejść się zwłaszcza Ulicą Targową (Piac utca) uwieńczoną Kalwińskim Wielkim Kościołem – najbardziej znaną budowlą w Debreczynie.

Turyści, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku koniecznie powinni udać się nad Balaton. To największe na Węgrzech jezioro określane jest często mianem „węgierskiego morza” i stanowi prawdziwe centrum turystyczno-rekreacyjne kraju. Ciepła woda, piaszczyste plaże i prężnie rozwijające się wokół jeziora kurorty – to wszystko sprawia, że panują tutaj unikatowe jak na tą część Europy warunki. Wśród osób pamiętających jeszcze czasy PRL-u, Balaton kojarzy się z ekskluzywnymi wczasami dla wybranych. Dzisiaj wakacje nad jeziorem dostępne są niemal dla każdego, a kurorty zapewniają spragnionym rozrywki wczasowiczom liczne atrakcje – od tanecznych imprez po możliwość zetknięcia się z narodową kuchnią i kulturą. Szczególne znaczenie mają tutaj tradycje winiarskie. Festyny celebrujące winobranie kształtują niepowtarzalny urok tego pięknego miejsca, na tle którego pod tym względem wyróżnia się stolica balatońskiego wina – region Badascony. Balaton to również naturalna przyroda, na łonie której można spędzić czas i delektować się spokojem i ciszą. Idealne warunki stwarza do tego Półwysep Tihany. Dla tych, którzy chcą nieco oddalić się od Balatonu można polecić wycieczkę do Lasu Bakońskiego, malowniczych wzniesień o średniogórskim charakterze. Tym co oferują Węgry jest także specyficzna kuchnia oraz najróżniejsze rodzaje wina. Nie sposób wręcz nie skosztować narodowych węgierskich potraw czy uraczyć się którymś z regionalnych trunków. Z wina słynie nie tylko region Badascony, ale przede wszystkim miasto Eger, położone we wschodniej części kraju.

Ciekawych i urzekających miejsc na Węgrzech nie brakuje, dlatego wycieczka do tego kraju z całą pewnością zadowoli każdego miłośnika turystyki, pięknych zabytków i kultury. Co więcej, dla nas Polaków kraj ten nie jest przecież zbyt odległy, dzięki czemu koszty przejazdu nie będą zbyt wysokie.