Pośród czeskich atrakcji turystycznych znajdujących się w bliskim sąsiedztwie z Polską warto wymienić zwłaszcza Teplickie Skalne Miasto. Atrakcją turystyczną stały się tutaj walory nieożywionego środowiska przyrodniczego – piaskowcowe wychodnie skalne. Ze wszystkich tego typu kompleksów skalnych w Czechach to właśnie to w okolicach Teplic nad Metują jest największe. Kompleks położony jest w masywie Gór Stołowych, po ich czeskiej stronie określanej jako Broumovska vrchovina będących częścią Sudetów Środkowych. W pobliżu znajduje się również inny kompleks tego rodzaju, mianowicie Adrszpańskie Skały z którym Teplickie Skalne Miasto połączone jest za pośrednictwem Strzemińskiego Podgrodzia znakowanymi szlakami pieszymi.
Skały Teplickie odznaczają się wyraźnym charakterem gór zrębowych. Dlatego skały posiadają tutaj formę dużych bloków, o prostych, wysokich ścianach a pomiędzy nimi prowadzą płaskodenne doliny i kaniony. Malownicze krajobrazy i możliwość podziwiania monumentalnych skał jest czymś co przyciąga turystów. Symbolem Skał Teplickach stała się charakterystyczna Skalna Korona. Ponadto niemal każda bardziej wyrazista forma skalna posiada swoją nazwę własną. Warto wymienić chociażby Topór Rzeźniczy, Wieżę Strażniczą, Niedźwiedzia Polarnego czy Wykałaczkę Karkonosza. Oprócz walorów przyrodniczych nie brakuje również tych związanych z elementami kulturowymi. Widoczne jest bowiem piętno jakie odcisnęła także historia. Szczególnie znaczenie mają zwłaszcza świadectwa wojen husyckich, jak np. zburzony w ich trakcie i do dzisiaj zachowany w ruinie XIII – wieczny zamek. Ruiny zamku, jak i unikatowe wychodnie podziwiać można ze znakowanych pieszych szlaków turystycznych. Sześciokilometrową trasę pokonać można w czasie około trzech godzin. Łatwy dojazd i bliskie położenie miasta ułatwiają eksplorację Skał Teplickich. Nie brakuje również turystów z Polski przemierzających Skalne Miasto pieszo, bądź wykorzystujących strome urwiska do wspinaczki. Wejście znajduje się w Teplicach nad Metują, a dokładniej w Strzemińskim Podgrodziu. Przed przystąpieniem do zwiedzania należy zakupić bilet wstępu.
Pomimo, że Teplickie Skalne Miasto jest nieco mniej znane i ciągle trochę mniej popularne niż Adrszpańskie Skały, to jednak potencjał jaki posiada to miejsce w końcu zaowocuje i skutecznie zacznie przyciągać turystów. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu oba kompleksy tworzą razem wielce atrakcyjny system skalnych osobliwości odznaczający się wszechobecną naturalną przyrodą.