Co warto zobaczyć odwiedzając Split ?

Split

Jednym z ulubionych kierunków polskich turystów jest Chorwacja – kraj jak i jego mieszkańcy są niewątpliwie bliscy naszej kulturze, a gdy dodamy do tego fantastyczny klimat, ciepłą temperaturę i przyjemny powiew wiaterku możemy zgadnąć dlaczego tak wielu z nas swoje wakacyjne wojaże kieruje na Chorwację.

Ten kraj to również doskonała gratka dla fanów sportów wodnych, szczególnie windsurfingu. Dla tych, którzy nie chcą ani wypoczywać, ani aktywnie spędzać dni uprawiając sporty wodne, Chorwacja oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, a jednym z nich jest Split.

To drugie co do wielkości miasto Chorwacji oferuje kilka ciekawych miejsc do zobaczenia, należy zaliczyć do nich przede wszystkim :

  • Pałac Dioklecjana, który robi wrażenie samą wielkością – blisko 40 tysięcy metrów kwadratowych ! Został on zbudowany dla cesarza Dioklecjana, a sama budowa pochłonęła wiele najwspanialszych materiałów sprowadzanych z zagranicy. Gdy tylko wyobrazimy sobie, że przechadzając się po dzisiejszych uliczkach Splitu niegdyś panował tu cesarz, a wysokie mury stanowiły zaporę miasta przed barbarzyńcami to z łatwością przeniesiemy się w niebotyczny klimat. Na każdy kto odwiedzi to miejsce po raz pierwszy, na pewno piorunujące wrażenie zrobi główna brama, która kilkaset lat temu prowadziła do pałacu cesarza. To, że warto odwiedzić to miejsce niech świadczy fakt, iż cały obszar został wpisany na osławioną listę UNESCO. To świadczy o tym, że na pewno nie pożałujemy wycieczki do tego pałacu.
  • Salona to ruiny niegdysiejszego portu, który po dziś dzień przypomina, że Chorwacja to kraj portowy, do którego przypływali kupcy z całego świata. Naszym oczom ukażą się pozostałości po teatrach, świątyniach, murach obronnych i wielu innych budynkach.
  • Katedra św. Dujama to kolejne miejsce, które powinno zagościć na planie naszej wycieczki, gdy odwiedzimy Split. Św. Dujam to patron miasta, jeden z pionierów wśród chrześcijańskich męczenników, to też jego katedra stanowi niezwykle ważne miejsce szczególnie dla mieszkańców, którzy w ten sposób oddają hołd św. Dujamowi.
  • Plac Narodowy to miejsce, które na pewno zobaczymy odwiedzając Split, stanowi rynek tego miasta, a w jego epicentrum znajduje się Ratusz, którego datę powstania notuje się na XV wiek.
  • Świątynia Jowisza – to kolejne miejsce, gdzie powinniśmy zawitać zwiedzając Split. W wieku XV została przekształcona w chrześcijańskie babtyserium (budowla wznoszona przez chrześcijan, gdzie odbywały się chrzty). Zwiedzając Świątynie Jowisza prócz wielu antycznych relikwii będziemy mogli również zobaczyć posąg Jana Chrzciciela.
  • Jeżeli podczas zwiedzania Splitu chcemy również zrobić przyjemność dzieciom, warto odwiedzić Muzeum Morskie, w którym nie tylko maluchy, ale również dorośli będą mogli zobaczyć wieloletnie mapy czy modele statków, które niegdyś żeglowały po tutejszych wodach. Odwiedzić również można ZOO, w którym najmłodsi zobaczą setki ciekawych gatunków zwierząt.

Gdy chcemy zobaczyć codzienne życie mieszkańców Splitu, warto udać się na choć jeden z dwóch tutejszych targów. Można tutaj zakupić najświeższe z możliwych owoców, warzyw czy ryb, które na pewno nam posmakują. Owe targi mają swój niezwykły urok, tutejsi sprzedawcy przekrzykują się w niebogłosy oferując swoje produkty. Zwiedzając targ ujrzymy niezliczone ilości nieznanych nam owoców, warzyw, ale przede wszystkim darów morza, które warto kupić z dwóch powodów :

Po pierwsze są tańsze niż u nas, a po drugie ich niezwykły smak i wygląd wręcz obliguje do tego, żeby skosztować czegoś, co u nas jest niedostępne.

Kończąc swoją podróż po Splicie warto udać się na wzgórze Marjan, gdzie możemy ujrzeć niesamowita panoramę całego miasta, a także portu. Na wspomnianym wzgórzu znajduje się muzeum archeologiczne, gdziem możemy zobaczyć kilka interesujących rzeczy.

Z całą pewnością Chorwacja to kraj do którego warto pojechać nie tylko ze względu na cudowną pogodę czy możliwość aktywnego wypoczynku przy świetnym morzu, ale także ze względu na to, że w Chorwacji jest wiele pięknych miejsc do zwiedzania.

Wiele osób decyduje się zwiedzać Split z przewodnikiem, jednak być może lepiej będzie rozważyć wycieczkę samemu (samochodem) i zwiedzić polecane przez tutejszych mieszkańców miejsca.