Po zwiedzeniu ruin zamku w Czorsztynie może pozostać pewien niedosyt. Zwłaszcza jeśli spojrzy się na prawy brzeg Zalewu Czorsztyńskiego i zobaczy dobrze zachowany zamek w Niedzicy. Może wówczas nasunąć się smutna refleksja, iż lepiej dbamy w naszym kraju o zamki zbudowane przez obcych niż o własne. Rzecz jasna, nie oznacza to, że zabytki wzniesione przez przedstawicieli innych narodowości należy zaniedbywać. Wizyta w zamku w Niedzicy szybko przekona nas, że warto było przeznaczyć fundusze na jego renowację i zagospodarowanie. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Pieninach.
Historia zamku w Niedzicy
Zamek niedzicki jest węgierskim odpowiednikiem naszego Czorsztyna. Tędy niegdyś przebiegała granica między Królestwem Polskim, a monarchią węgierską. Podobnie, jak Kazimierz Wielki, także węgierscy królowie byli zainteresowani umacnianiem swoich granic. Była to tendencja powszechna w średniowieczu.
Twierdza powstała gdzieś u początku XIV w., a więc nieco później niż jej odpowiednik po drugiej stronie granicy. Zbudował ją jeden z braci Brzozovickich, Jan lub, co bardziej prawdopodobne – Rykolf. Rycerze ci byli wasalami króla Węgier. Tu nastąpiło przekazanie zastawu, jaki obiecał Władysław Jagiełło Ludwikowi Luksemburskiemu w zamian za oddane wsie i miasteczka spiskie.
Zamek dość często zmieniał właścicieli. W 1470r. przeszedł na własność comesa spiskiego Emeryka Zapolyi. Potem przypadł rodu Łaskich. Jednak ci również długo go nie utrzymali. Z powodu długów kasztel został zastawiony Jerzemu Horvathovi, który ostatecznie go odkupił. Wówczas zamek został przebudowany i nabrał charakteru renesansowej rezydencji. Fakt ten budzi we mnie osobiście pewien smutek. Wolę oglądać architekturę gotycką niż renesansową, ale podobny los spotkał w tym czasie wiele innych zamków. Mimo wszystko i tak jest na co popatrzeć. Ten renesansowy układ budowli zachował się do dziś. Przynajmniej w środku, bowiem patrząc z zewnątrz ciągle jeszcze można dostrzec ślady gotyku.
W XIX w. zamek w Niedzicy przeszedł na własność rodu Salomonów i pozostał w ich władaniu aż do zakończenia II Wojny Światowej. Już od 1948r. rozpoczęto prace renowacyjne i dzięki temu może dziś podziwiać zamek w tak dobrym stanie.
Opowieści o Inkach
Z zamkiem i przyległymi doń trenami wiążą się dość niejasne opowieści. Podobno tutaj schronili się potomkowie inkaskiej arystokracji uciekający przed prześladowaniami ze strony hiszpańskich kolonizatorów. Mieli ze sobą wielkie skarby, które miały posłużyć sfinansowaniu powstania przeciw Hiszpanom. Całą historię miałby potwierdzać znaleziony w zamku zapis węzełkowy tzw. kipu.
Sprawę badało kilku historyków i jak na razie nadal nie mamy pewności co do tej sprawy. Póki co, zastępy poszukiwaczy skarbów penetrują okoliczne skałki w poszukiwaniu ukrytego bogactwa legendarnych Inków.
Filmowa „kariera” zamku w Niedzicy
Dobry stan zamku był często wykorzystywany przez filmowych twórców. To właśnie tu kręcono sceny do serialu Janosik. W tym miejscu powstały Wakacje z duchami oraz pierwsza filmowa wersja Zemsty. Tu także nakręcono Mazepę.
Aktualne atrakcje turystyczne zamku w Niedzicy
Na terenie zamku dolnego mieszczą się pokoje gościnne oraz kawiarnia i restauracja. Tu można zarówno przenocować (po wcześniejszej rezerwacji), jak i zjeść dobry obiad lub napić się kawy. W zorganizowanym muzeum można zwiedzać komnaty Salomonów. Warto także wejść na taras widokowy.
Natomiast na zamku górnym mieszczą się Izby Pańskie, czyli izba żupna, izba straży i komnata myśliwska. Natomiast na dziedzińcu znajduje się wydrążona w wapiennej skale studia o 60 m głębokości. Koniecznie trzeba zajrzeć do lochów, w których przygotowano salę tortur. Na szczęście będziemy w niej przebywać tylko w charakterze zwiedzających…
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.