Słowacja – atrakcje turystyczne

Zamek w Bratyslawie

Słowacja wbrew pozorom i opinii niektórych podróżników ma przyjezdnym turystom całkiem sporo do zaoferowania. Swój turystyczny charakter, to niewielkie państwo Europy Środkowej zawdzięcza przede wszystkim pięknym górom i miejscom uzdrowiskowym, jednak ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek z pewnością znajdą tu o wiele więcej atrakcji. Oprócz pieszych, lub rowerowych wypraw szlakami górskimi skorzystać można także z nauki jazdy konno, spływów kajakowych, basenów czy wędkowania wśród malowniczej natury.

 Słowacja jest miejscem, gdzie atrakcje turystyczne są dość zróżnicowane i z pewnością przyjezdni znajdą coś, co ich szczególnie zainteresuje. Zachowane w dobrym stanie zabytki w połączeniu z przepięknymi krajobrazami przyrody sprawiają, że Słowacja jest w stanie zadowolić praktycznie każdego turystę. Warta odwiedzenia jest stolica Bratysława, w której architektura wiedeńskiego baroku miesza się ze współczesnością tworząc niepowtarzalny klimat godny środkowoeuropejskiego miasta. Do największych zabytków Bratysławy zaliczyć można XI wieczny Zamek Bratysławski wybudowany na wzgórzu nad rzeką Dunaj, a także pozostałości po Zamku Devin, który był częścią ogromnej fortyfikacji i został zniszczony przez Napoleona w XIX wieku. Z innych ciekawych miejsc stolicy Słowacji warto zobaczyć jej centralną część i gotycką Katedrę św. Marcina, a także Stary Ratusz. Miłośnicy muzeów również nie powinni być zawiedzeni, gdyż w Bratysławie spotkać można kilkadziesiąt z nich między innymi Muzeum Kultury, Sztuki czy nawet Winiarstwa.

Słowacja jest także miejscem, gdzie znajduje się kilka bardzo ważnych zabytków kultury UNESCO. Do takich zalicza się Zamek Spiski będący jednocześnie jednym z największych kompleksów zamkowych Europy Środkowej. Całość zajmuje powierzchnię 4 ha i mieści między innymi Spiską Kapitułę, Podgrodzie i Kościół Żehra. Aktualnie na terenie zamku znajduje się muzeum poświęcone temu miejscu i jego historii. Kilka kilometrów od Rużomberoka znajduje się natomiast Vlkolinec czyli miasteczko z minionych epok z drewnianymi zabudowaniami wśród malowniczej przyrody. Miejsce to uznane jest za rezerwat ludowej architektury i chętnie odwiedzane przez będących w okolicy turystów. Kolejnym zabytkiem UNESCO na terenie Słowacji jest Bańska Szczawnica, która reprezentuje zabytki górnictwa i upamiętnia historię wydobycia i przetwarzania metali, srebra i złota. Na wzgórzu Frauenberg zobaczyć można Nowy Zamek, który upamiętnia wojny z Turkami, a w okolicach miasta odwiedzić można górniczy skansen wraz ze sztolnią Bartłomiej i pierwotnym szybem górniczym Andrzej.  Ciekawym miejscem turystycznym jest także średniowieczne miasto Bardejov  wraz z zachowanymi niemal w idealnym stanie murami obronnymi i barbakanem, a w okolicach miasta znajduje się słynne w całej Słowacji uzdrowisko, którego początek datowany jest na rok 1247. Bardejov, to także okazały skansen, w którym znaleźć można kilkadziesiąt obiektów mieszkalnych, sakralnych i gospodarczych.

Atrakcje Słowacji, to nie tylko muzea, skanseny i zabytki dla miłośników architektury. To także Tatry, górskie szlaki i przepiękne krajobrazy dla wszystkich tych, którzy najbardziej cenią sobie aktywny wypoczynek poprzez piesze wycieczki czy jazdę na rowerze. Dużo do zaoferowania ma znana wszystkim miłośnikom gór Orawa, która leży tuż przy granicy z Polską i doskonale nadaje się na trasę wycieczkową zarówno dla tych mniej jak i bardziej zaawansowanych turystów. Popularne są tu spacery w okolicy Orawicy, a także sporty wodne na jeziorze zwanym Morzem Orawskim. Popularne na tym obszarze są także Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie, Tatry Niskie czy Małe Karpaty.

Jednym z najpiękniejszych naturalnych terenów całej Słowacji jest znajdujący się w jej wschodniej części Park Narodowy o nazwie Słowacki Raj. Od 1964 roku miejsce to uznane zostało za teren chroniony, a od 1988 roku nosi miano narodowego parku. Składa się on z wielu przepięknych kanionów, wąwozów, dolin i przepaści, a także jaskiń i wodospadów. Jest miejscem niezwykle urokliwym i polecanym wszystkim miłośnikom obcowania z naturą. To tu znaleźć można Dobszyńską Jaskinię Lodową, a także wiele turystycznych tras dostarczających niezapomnianych wrażeń nawet najbardziej wymagającym turystom. Najpopularniejszymi szlakami są tu Sucha Bela i Przełom Hornadu.  Innymi zabytkami słowackiej przyrody są także liczne jaskinie takie jak: Jaskinia Domica, Gombasecka, Josovska czy Ochtińska Jaskinia Aragonitowa ze specyficzną  aragonitową budową i wieloma podziemnymi przestrzeniami do zwiedzania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz